Свет

Нуландова признала: Американци били против споразума у Истанбулу

Украјинци су тражили савет од Американаца да ли да потпишу споразум на преговорима у Истанбулу у марту 2022. који је требало да доведе до прекида сукоба, потврдила је Викторија Нуланд, уз коментар да је у Вашингтону постојао став да главни услови Русије нису повољни по Кијев
Нуландова признала: Американци били против споразума у ИстанбулуGetty © Kevin Dietsch / Staff

Бивша подсекретарка за политичка питања САД Викторија Нуланд индиректно је признала да Украјина није потписала истанбулски споразум са Русијом због консултација које су Украјинци имали са Американцима и Британцима.

Нуландова је у интервјуу новинару Михаилу Зигарју, који је у Русији означен за страног агента, изјавила да Американци "нису били много информисани о детаљима споразума", али да су "Украјинци у једној од последњих фаза преговора почели да траже савет куда ће их све то одвести".

Нуландова затим није директно потврдила да Американци нису одобрили споразум, али је изјавила да је у Вашингтону постојао став да главни услови Русије нису повољни по Кијев, будући да је Моска желела да постигне, како је рекла, "неутралисање Украјине" у војном сектору. 

"Људи у Украјини и ван ње почели су да постављају питања о томе да ли је нагодба добра, и управо у том тренутку се све распало", рекла је Нуландова. 

Истанбулски преговори у марту 2022. године могли су да доведу до окончања сукоба између Русије и Украјине.

Документ је замало потписан, али то ипак није учињено због мешања Англосаксонаца, што су касније признали и Украјинци.

Тако, на пример, Давид Арахамија, главни преговарач са украјинске стране, крајем прошле године признао је да је сукоб могао да се заврши на пролеће 2022. али да то није учињено због притиска Запада на власти у Кијеву. Тадашњи премијер Велике Британије Борис Џонсон позвао је Кијев да не потписује ништа и да настави са борбама, признао је једном приликом Арахамија. 

Борис Џонсон је ове тврдње негирао. 

Недавно, руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је да су принципи Истанбулског споразума још увек актуелни, али да, иако је руска страна спремна да се врати овом документу, Москва захтева да се у њега унесу одређене измене, будући да је од предлога о потписивању Истанбулског споразум прошло више од две и по године. Како је додао, нове измене које би требало унети у споразум у Истанбулу председник Русије Владимир Путин навео је током свог јунског обраћања Министарству одбране Русије.

image