Као на филму: Лиз Трас лобирала за улогу Британије у ЛНГ пројекту, попришту масакра у Мозамбику
Лиз Трас је уложила 1,15 милијарди долара пореских обвезника Уједињеног Краљевства у гасни пројекат у Мозамбику који је сада у средишту скандала због оптужби за отмицу, убиство и силовање.
Њеним потезима да подржи пројекат као трговински секретар у пролеће 2020. противили су се тадашњи премијер Борис Џонсон и многе њене колеге из конзервативне владе.
Нова британска лабуристичка влада сада разматра да ли да настави да нуди директне зајмове и гаранције које финансирају порески обвезници британским извозницима и банкама које подржавају пројекат течног природног гаса (ЛНГ) у северном Мозамбику француске енергетске компаније "Тотал енержи" вредан 20 милијарди долара.
Безбедност региона се погоршава од 2019. године када су милитанти повезани са ИСИС-ом, који себе називају Ал Шабаб, заузели то подручје.
До јуна 2020, када су Трас и њене колеге из кабинета доносиле своју одлуку, "било је јасно сваком разумно добро информисаном посматрачу... да сукоб ескалира и да је експлоатација резерви гаса један од кључних покретача", рекао је Волф-Кристијан Паес, виши сарадник за оружане сукобе на Међународном институту за стратешке студије.
Али бивши високи званичник у британском одељењу за трговину, који је желео да остане анониман, рекао је за "Политико" да, иако је кабинет био забринут због утицаја пројекта на животну средину, а државни службеници су били "поколебани", Трас је била упорна и инсистирала да се "нађе начин да се то (пројекат) догоди".
Само 10 месеци након интервенције Трасове, у априлу 2021, пројекат је заустављен јер су милитанти прошли кроз регион, масакрирајући више од 1.000 људи.
Тог лета, јединица мозамбичких командоса, предвођена официром који је рекао да је његова мисија била да заштити "Тоталов" пројекат оптужила је сељане који су бежали да су исламски побуњеници и одвојила мушкарце - групу од 180 до 250 - од жене и деца. Најмање једна жена је групно силована.
Затвореници су потом држани у транспортним контејнерима на ископини "Тотал енержија" три месеца. Били су тучени, стрељани, гушени, изгладњивани, мучени и убијани. Само 26 је преживело.
"Мозамбик ЛНГ нема сазнања о наводним догађајима… и никада није добио никакву информацију која указује да су се такви догађаји догодили", навео је "Тотал енержи" у саопштењу.
"Нема сумње да је кабинет Уједињеног Краљевства био свестан безбедносне ситуације у Кабо Делгаду у то време", рекао је Паес.
"Улагање у активну зону оружаног сукоба је изузетно ризичан предлог." Који је Трасова прогурала и у јуну 2020. потписала, уз одобрење тадашњег министра финансија Ришија Сунака, финансирање ЛНГ пројекта "Тотал енержи" са 1,15 милијарди долара.
Из "Тотал енержија" сада наводе да планирају да поново покрену пројекат крајем 2024. док нова британска влада тражи начин да се извуче из истог.