Свет

Роботски усисивачи постали расисти након хаковања

Увреде на расној основи, шпијунирање, малтретирање кућних љубимаца и буђење из сна уз недоличне коментаре – за све ово оптужени су роботски усисивачи једног кинеског произвођача. Роботи на ове идеје нису дошли сами, већ су их на грех навели хакери, који су превазишли безбедносна подешавања.
Роботски усисивачи постали расисти након хаковања© Canva / alexandraivankovich

Власници роботских усисивача у неколико америчких градова пријавили су да су њихови уређаји хаковани, због чега су уређаји извикивали расистичке увреде, преноси "Еј-Би-Си њуз".

Адвокат из Минесоте Данијел Свенсон рекао је да је гледао ТВ када је његов робот усисивач "дибут икс 2" кинеске производње почео да се квари. Рекао је да је бука која је долазила од робота у почетку звучала као прекинут радио сигнал, са кратким исечцима онога што је звучало као глас.

Након што је видео да се странац повезао са роботом и да приступа његовој функцији даљинског управљања, Свенсон је рекао да је то одбацио као грешку и поново покренуо усисивач. Међутим, недуго затим, усисивач је почео да узвикује расистичке увреде.

"Стекао сам утисак да је то дете, можда тинејџер (који говори)", рекао је Свенсон.

Како преноси Еј-Би-Си, неколико сличних хакерских инцидената је пријављено последњих месеци широм САД. У мају је пријављено да је хаковани усисивач у Лос Анђелесу јурио по кући пса и гласно га псовао.

Истог месеца, пријављено је да је робот у Ел Пасу, Тексас, избацивао расне увреде све док га власник није искључио.

Еј-Би-си наводи да су стручњаци за безбедност дошли до закључка да је пин кодове и блутут контролоре робота лако хаковати зато што их проверава само апликација, а не сервер или робот. Из компаније Ecovacs наводе да је неовлашћена особа приступила Свенсоновом налогу и да њихови системи нису пробијени, али су додали да ће детаљно истражити притужбе.

Малтретирање власника од стране робота може трајати још неко време

Како би ућуткали усисивач, власници су морали да га комплетно искључе, пошто ресетовање уређаја није доносило никакве резултате. Осим тога, из компаније Ecovacs су такође саопштили да је могуће и да су сами власници усисивача криви за хаковање, уколико су идентичну лозинку користили и за друге корисничке налоге.

Како је наведено, произвођач је упозорио све кориснике својих уређаја да превентивно промене лозинке за приступ, и најавио када ће се проблем решити. Очекује се да ће ново ажурирање софтвера које је планирано за новембар месец донети и већу безбедност и онемогућити злонамерницима неовлашћени приступ уређајима.

image