Велике фармацеутске компаније нервозне: Колики ће утицај РФК имати на Трампа
Фармацеутски руководиоци и стручњаци за јавно здравље страхују да би утицај Роберта Кенедија Млађег на Доналда Трампа могао да има "застрашујући" утицај на истраживање и набавку вакцина у САД.
Очекује се да ће Кенеди, етикетиран као "антиваксер", имати огроман утицај у Трамповој другој администрацији, укључујући постављање оних који су сумњали у ефикасност вакцина против ковида и покретање свеобухватног прегледа регулативе.
"Морамо да имамо некога ко ће бити утемељен науком и доказима, а не некога ко то одбацује", завапио је Џон Мараганор, бивши извршни директор биотехнолошке компаније "Алнилам" из Бостона "тешке" 35 милијарди долара.
Кенеди, бивши демократа који је одустао од председничке кандидатуре и подржао Трампа у августу, рекао је да га је новоизабрани председник замолио да "очисти корупцију" у владиним здравственим агенцијама, као што су Управа за храну и лекове (ФДА) и Центри за контролу и превенцију болести (ЦДЦ).
Кенеди, братанац покојног председника Џона Ф. Кенедија, навео је да је његова амбиција да "Америку поново учини здравом тако што ће окончати епидемију хроничних болести". Такође је рекао да ће у Белу кућу поставити мониторе са подацима у реалном времену о гојазности и стопама депресије у САД.
Здравствени званичници који сарађују са великим фармацеутским кућама, ипак, ламентирају да би његов утицај на здравствену политику "био ужасан на много нивоа".
Кели Мур, директорка групе која се залаже за вакцинацију "Имјунајз" рекла је да је "брине" РФК-ов утицај на вакцинацију, односно да би "било какве промене у политици које омогућавају људима да имају приступачан приступ вакцинама биле би лоше".
Професор са Станфорда Џеј Батачарја, чије се име помиње за новог шефа ФДА, ЦДЦ и других здравствених агенција, рекао је за "Фајненшел тајмс" да је отворен за службу под Трампом, вероватно као шеф Националног института за здравље, али га за сада није контактирао прелазни тим новоизабраног председника.
"Мислим да је превелика концентрација моћи у рукама премало људи: не би требало да постоји други Тони Фаучи, требало би да постоје ограничења мандата за директоре института", рекао је он, мислећи на "ковид цара" САД.
Кенеди је раније оптужио Фаучија да је организовао "историјски државни удар против западне демократије".
Још није јасно да ли ће Трамп именовати Кенедија на званичну улогу у својој администрацији, за шта би могла бити потребна сагласност Сената.
Кенедијеве присталице поздравиле су могућност да би он могао да утиче на нову администрацију — чак и на рачун великих фармацеутских компанија.
"Оно што председник Трамп и Боби Кенеди описују је златно доба америчке медицине, где ћемо коначно преокренути епидемију хроничних болести која је била пошаст земље и која ће банкротирати нашу земљу", рекла је Кели Минс, предузетница у здравству и инфлуенсерка.
"Не постоји ниједан ентитет у америчком здравству који се пита зашто свака стопа сваке хроничне болести расте", рекла је она.
Минс је одбила да коментарише да ли су јој понудили формалну улогу у администрацији, али је рекао да се моли за "праве реформе именовања".
"У игри су билиони долара и није конспиративно сугерисати да постоје велике силе на делу које раде против Бобијевог плана који је изнео током кампање", рекла је она.
Кенеди је у августу у разговору са Такером Карлсоном оптужио велике фармацеутске компаније и произвођаче лекова да им одговара да деца буду болесна. "У нашем друштву данас нема ничег исплативијег од болесног детета", рекао је он.
Кенеди је у среду рекао за "Ен-Би-Си њуз" да "неће никоме одузети вакцине".
Такође је недавно на "Фокс њузу" критиковао "Ново Нордиск", произвођача лекова за мршављење "оземпиц", рекавши да компанија "рачуна да ће га продати Американцима јер смо тако глупи и толико зависни од лекова".