Оружане снаге Велике Британије попут Потемкинових села: Недостатак људи, бродова и необучени пилоти
Одбрамбени капацитети Велике Британије не одговарају реалности новог света усред урушавања међународног поретка, пише "Фајненшл тајмс".
Како се наводи, британски војни званичници у приватним разговорима "мрмљају" да би њихове снаге имале потешкоћа да се боре у европском рату који би трајао више од неколико недеља.
Повратак Доналда Трампа у Белу кућу са његовом спремношћу да постигне договор са руским председником Владимиром Путином и оконча украјински сукоб сматра се претњом европској безбедности и субверзивним догађајем за НАТО, напомиње британски лист.
"Савез је био камен темељац британске безбедности. Без НАТО-а, признаје високи званичник, Уједињено Краљевство нема одбрамбену политику", пише ФТ.
Коментаришући стратешку анализу одбране, чије је састављање од Комитета за међународне односе и одбрану Дома Лордова захтевао премијер Кир Стармер, напомиње се да је у питању "неопходан, али неадекватан почетак, који се заснива на традицији наводног помирења великих амбиција са економском штедњом".
"Резултат тога (анализе) је да Уједињено Краљевство има војску која подсећа на 'Потемкинова села' која задржава амблеме џепне суперсиле, али без потребних и конкретних способности", оцењује ФТ.
Додаје се да британска војска нема ни "масу", ни отпор, ни унутрашњу кохерентност која је неопходна за (дуго)трајни рат високог интензитета.
"У недостатку система противракетне одбране, кључна инфраструктура земље је веома рањива", истиче британски лист и подсећа да је армија сада најмања него што је икад била од Наполеонових ратова, да морнарица није у стању да оформи ударну групу за носаче авиона, као и да ваздухопловство оставља своје пилоте необученим услед буџетских ограничења.
Поред тога, у питање се доводи и рационалност трошења милијарди фунти на нуклеарни систем који одржавају САД, док постоји недостатак средстава за куповину довољно дронова и дигиталних система који доминирају на бојном пољу у Украјини.