Таиби сведочио о цензури: Узели сте паре да људима говорите да нису у праву
Да би се сазнало како је америчка влада гушила слободу говора, нарочито пред изборе 2020, прво је колоритни милијардер Илон Маск морао да купи Твитер, а онда да ангажује независне новинаре којима је поверио Твитеров досије. Један новинара од Масковог поверења био је Мет Таиби, који је свету открио како су са лица земље и лица друштвених и традиционалних медија нестајале непријатне истине или гушене као доказане лажи.
Захваљујући Таибију свет је, рецимо, чуо да је прича о лаптопу Хантера Бајдена, чији је садржај умешао његову чувену породицу и још чувенијег оца, у бројне стране корупционашке шеме. Због тога Таиби је клеветан као непоуздани новинар који верује у лажи руских извора, а омаловажаван је и када је пре две године први пут сведочио пред Конгресом.
Јуче је имао прилику да на том месту поново говори.
"Пре две године, када смо Мајкл (Шеленбергер) и ја први пут сведочили пред вашим Пододбором за злоупотребу власти, демократе су нас назвале 'такозваним новинарима', сугерисале да смо 'потплаћени писари' и довеле у питање нашу етику и лојалност. Када смо покушали да одговоримо, рекли су нам да ћутимо, да 'скинемо алуминијумске шешире' и да упамтимо две ствари: дигитална цензура не постоји, а ако постоји, онда је за наше добро", рекао је Таиби у свом уводном говору пред Конгресом.
Признао је да је био шокиран - странка за коју је цео живот гласао подржавала је цензуру. Осврнуо се и на политичара Џона Керија који је на Светском економском форуму у Давосу самоуверено говорио како амерички "Први амандман представља велику препреку" у борби против дезинформација и алат за њихово искорењавање.
"Такође се пожалио да је 'тешко владати' јер људи 'сами бирају изворе из којих добијају вести', а то отежава 'изградњу консензуса'. Бранио сам Керија када су говорили да 'изгледа као Француз', али чак би и Марија Антоанета поцрвенела од овог говора. У суштини, жалио се на то што 'сељаци сами бирају свој медијски садржај'. Шта је следеће – да им дозволимо да сами доносе закључке", препричао је Таиби Керијев говор.
Амерички новинар и подкастер истакао је да је изградња консензуса посао политичара, а не грађана или новинара. А шта је посао медија? Да отежавају властима.
"Неспособност да се ово схвати је разлог због ког имамо проблем са цензуром", додао је.
Потом се осврнуо на регулативу тврдећи да је она отворила врата цензури и да је то светски тренд. Према његовој оцени Закон о дигиталним услугама Европске уније најопсежнији је закон о цензури икада донешен у демократском друштву.
"Не морате ићи до Русије или Кине да бисте видели како људи завршавају у затвору због говора. У Великој Британији, нови Закон о безбедности на интернету омогућава властима да хапсе људе због нејасних оптужби као што су 'лажна комуникација' или изазивање 'психолошке штете'. Немачка, Француска, Аустралија, Канада и друге земље спроводе сличне законе. Ови закони су потпуно неспојиви са америчким уставним правима", казао је Таиби.
У свом обраћању пред Конгресом осврнуо се и на УСАИД. Тачније на организацију "Интерњуз" која је од ове америчке агенције добила више од 400 милиона долара, а чија се директорка Жан Бурглот хвали обуком "стотина хиљада новинара" иако не разуме шта је посао новинара а шта пи-ара.
"Говорећи у Индији током пандемије, Бурголт је причала о 'изградњи поверења и борби против дезинформација'. Похвалила се како је, након месеци 'лепог, јединственог наратива о ковиду 19' ентузијазам за вакцине порастао на 87 одсто. Али када су се појавиле 'мешовите информације о ефикасности вакцина' почела је да расте неодлучност. Ми плаћамо ову особу да обучава новинаре, а она не разуме да посао медија није да промовишу јединство или политичке циљеве попут вакцинације. То је пропаганда, а не новинарство", оштар је Таиби.
Дао је и рецепт за уништавање поверења у медије - државна контрола садржаја. А они који желе репутацију "не би требало да добију ниједан долар из буџета пореских обвезника, а камоли 476 милиона долара".
"Узели сте милијарде долара од пореских обвезника и потрошили их на програме чији је једини циљ да грађанима говоре да нису у праву – чак и кад сопственим очима виде другачије", закључио је.