Свет

"Глобал тајмс": Дамоклов мач над тајванском независношћу

Кинески народ не жели рат у Тајванском мореузу, али политичке снаге на острву које заступају идеју независности морају да схвате да је војска спремна да одговори на сваки изазов - недавна војна вежба са 71 авионом је била показатељ тога, наводи се у коментару
"Глобал тајмс": Дамоклов мач над тајванском независношћуwww.globallookpress.com © © Yu Hongchun

Војне операције у Тајванском мореузу у којима су учествовали 71 авион и ратни бродови нису само одвраћање сепаратистичких снага од њихових планова о независности Тајвана, оне су више од тога: вежбање и јачање капацитета како би у хитним случајевима могли да се предузму одлучни кораци, пише "Глобал тајмс", близак КП Кине.

Званичници Демократске прогресивне партије Тајвана, странке познате по антикинеским ставовима и тежњама за одвајањем од Кине, према оцени кинеског портала последња два дана су као преплашене птице, и мада покушавају да изгледају мирно, тешко им је да сакрију панику и страх који их изједају изнутра, што је ефекат за којим се тежило.

"Будући да се званичници ДПП-а и сепаратистичке снаге тајванске независности не одричу својих манипулација, ослањајући се на САД у својим захтевима, копнена Кина има много начина да их учини нервознима и на крају ће их натерати да се суоче са својом коначном пропашћу", наводи се у чланку.

Подсећа се да је ово био најбројнији улазак кинеских ратних авиона у тајвански ваздушни простор и констатује да су чињенице доказале да је војни притисак Народноослободилачке армије Кине имао најдиректнији и најјачи психолошки ефекат на одвраћање "сепаратистичких снага", како су назване на више места у тексту, од идеје независности Тајвана, која се у чланку увек означава знацима навода. Додаје се и цитат да ће командне трупе предузети све неопходне мере како би одлучно сачувале државни суверенитет и територијални интегритет.

"Народноослободилачка војска ће стално носиоце 'тајванске независности' и спољне силе упозоравати да схвате тежину ове реченице", истиче "Глобал тајмс".

Масовни улазак у ваздушни простор Тајвана, уз пратњу ратних бродова, уследио је као одговор на Бајденово потписивање војног буџета САД, у којем је, између осталог, за Тајван планирана војна помоћ од 10 милијарди долара у наредних пет година, уз позив на убрзану испоруку оружја острву. То је озбиљно кршење америчко-кинеских споразума и мира и стабилности у Тајванском мореузу, наводи се у коментару.

"Сваки пут када САД повећају своју подршку ДПП-овом опирању уједињењу, дуплираћемо притисак да промовишемо уједињење и успротивити се независности како би смо осигурали да шуровање САД и Тајвана не омета процес уједињења", додаје се.

Наводи се да је расположење ДПП-а као на вртешци: захвалност од пре два дана САД-у и прижељкивања да ће моћи да се супротставе копненој Кини и траже независност, спласнули су у несигурност и нервозу када их је војна вежба кинеске војске вратила у реалност.

Заједничка војна вежба ваздухопловних снага и морнарице показала је спремност да се одговори на изазове, имали су висок степен подударности са стварном борбом. Политичари ДПП-а требало би пажљиво о томе да размисле, истиче се у чланку и додаје да Дамоклов мач виси над главом сепаратистичких снага и ДПП-а.

"Последња ствар коју кинески народ жели је да избије рат у Тајванском мореузу. Спољни фактори не могу да брину о миру и стабилности залива више него ми. Проблем је што сепаратистичке снаге не желе да одустану, а САД стално предузимају кораке како би искористили Тајван у обуздавању Кине. Копнена Кина мора у потпуности војно да буде спремна", закључује се у тексту.

image