
Да ли ће "Локидов" Ф-35 постати жртва Доналда Трампа?

Велике америчке одбрамбене групе деценијама се ослањају продају свог оружја савезницима. Међутим, неизвесност око посвећености Доналда Трамоа НАТО савезу, навела је неколико земаља да доведу у питање своје ослањање на америчко наоружање – што је изазвало растућу узбуну међу неким руководиоцима индустрије.
"Забринут сам да би чиста политика могла да наштети нашим изгледима", рекао је "Фајненшел тајмсу", неименовани извршни директор водеће америчке компаније.
Забринутост је скренула пажњу јавности на Ф-35, најскупљи амерички одбрамбени програм и највећи појединачни генератор прихода за одбрамбену групу "Локид Мартин". Иако је стелт ловац окосница модерних западних ваздухопловних снага, неки су забринути да ли би САД могле да укину програм.

Сам Трамп је прошле недеље додатно распламсао тензије, када је предложио да се у будућности продају "сведенији" авиони америчким савезницима јер "једног дана можда неће бити наши савезници". Председник је алудирао на нову генерацију напредних ловаца, познатих као Ф-47, који још нису кренули у производњу.
Иако је Пентагон одбацио могућност укидања програма Ф-35, неке владе су почеле да преиспитују своје опције – пре свих Канада и Португал, а у игри су паневропски "јурофајтер тајфун", француски "рафал" али и шведски "грипен".
Још једна рањивост Ф-35 лежи у ослањању на САД за обраду података мисија.
"Постоји зависност од датотека са подацима мисије за многе клијенте Ф-35", рекао је Џастин Бронк, стручњак за ваздухопловство на институту РУСИ.