Пакистан пренео одговор Ирана на најновији предлог САД: Расте број жртава у нападима на Либан

Кључно питање преговора је - где ће Иран складиштити око 400 килограма високо обогаћеног уранијума

Премијер Пакистана Шехбаз Шариф је рекао да га је командант пакистанске војске фелдмаршал Асим Мунир обавестио да је Иран доставио одговор Техерана на најновији амерички предлог за окончање рата који је данас послат пакистанском посреднику и да га је проследио Вашингтону.

"Очекујем одговор Техерана на наш предлог о званичном окончању рата између наше две земље. Затим ће уследити свеобухватнији преговори о иранском нуклеарном програму и другим спорним питањима. Видећемо како ће све ићи. Иран више нема војску. Није им много тога остало", рекао је председник САД Доналд Трамп.

Он је данас поновио да је Иран војно поражен, да су његове кључне војне способности значајно ослабљене, али да борба није у потпуности завршена. Навео је да САД неће дозволити Техерану да дође до нуклеарног оружја.

Предложени амерички меморандум, који садржи 14 тачака, укључује обавезу Ирана на мораторијум на обогаћивање уранијума, уз истовремено постепено укидање америчких санкција и ослобађање замрзнутих иранских средстава.

Кључно питање преговора је - где ће Иран складиштити око 400 килограма високо обогаћеног уранијума.

Руски председник Владимир Путин изјавио је да је Москва спремна да транспортује и складишти иранске залихе обогаћеног уранијума. Он је рекао да је Русија транспортовала обогаћени уранијум из Ирана 2015. године и да је спремна "да то понови".

Указао је да су се све стране у сукобу сложиле да се уранијум измести из Ирана.

"Али, онда су Сједињене Државе пооштриле свој став и захтевале да се уранијум транспортује искључиво на територију САД. Иран је потом пооштрио свој став", додао је Путин.

ИРЦГ је саопштила да су им америчке мете на нишану и да чекају наређење за паљбу ако буде потребно.  Катар је поручио да криза мора бити решена мирно и уз дијалог. 

Британски разарач запловио је према Блиском истоку због могуће заштите бродског саобраћаја у Ормуском мореузу. 

Израелска војска је извела више напада широм Либана, упркос тронедељном примирју, а либанско Министарство здравља је саопштило да је број погинулих у израелским нападима на Либан од 2. марта порастао на 2.846, док је 8.693 људи повређено. У израелским нападима у Либану у протеклих 24 сата 51 особа је погинула, а 107 је повређено.

10. мај 2026 • 21:29

По ко зна који пут: Трамп тврди да је Иран поражен

Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је Иран војно поражен, да су његове кључне војне способности значајно ослабљене, али да борба није у потпуности завршена. Навео је да САД неће дозволити Техерану да дође до нуклеарног оружја.

Он је оценио да је Иран "поражен", али је нагласио да то не значи да су све операције окончане.

"Можемо да наставимо још две недеље и погодимо све циљеве. Око 70 одсто је већ погођено, али преостали циљеви и даље постоје", рекао је Трамп.

Више информација прочитајте у одвојеној вести.

Макрон: Француска није планирала слање ратних бродова у Ормуски мореуз

Председник Француске Емануел Макрон изјавио је данас да никада није било речи о распоређивању француских или француско-британских снага у Ормуском мореузу, истичући да је Француска спремна за деловање, али да је њен приоритет слобода пловидбе и окончање блокада у међународним поморским правцима.

Макрон је, преноси БФМ ТВ, навео да је пре неколико дана одлучено да се носач авиона "Шарл де Гол", заједно са пратећим фрегатама и целокупном ваздухопловно-поморском групом, премести из источног Медитерана ка области изван мореуза Баб ел-Мандеб, у ширем региону близу кризних зона.

Он је нагласио да се не ради о распоређивању у смислу ескалације, већ о приправности француских снага.

Макрон је, како преноси "Фигаро", додао да је став Париза од почетка кризе у Ормуском морезу јасан и да се залаже за слободу пловидбе, укидање блокада и деескалацију тензија, уз позив на повратак преговорима о нуклеарним и балистичким питањима у складу са међународним правом.

"Од почетка говоримо о једној једноставној ствари - слободи пловидбе, окончању блокаде и омогућавању несметаног саобраћаја", рекао је Макрон.

Нетанјаху: Рат са Ираном није завршен

Израелски премијер Бенјамин Нетанјаху изјавио је данас да рат са Ираном "није завршен" и поручио да високо обогаћени уранијум мора бити уклоњен из Ирана, као и да постројења за обогаћивање уранијума треба демонтирати, упркос крхком примирју постигнутом уз посредовање Сједињених Америчких Држава.

У интервјуу за Си-Би-Ес, Нетанјаху је рекао да је Израел значајно ослабио иранске нуклеарне капацитете, мрежу савезничких оружаних група у региону и производњу ракета, али да "још има посла који треба обавити".

"Много тога смо уништили, али све то и даље постоји", рекао је Нетанјаху.

Више информација прочитајте у одвојеној вести.

Трамп: Уништићемо свакога ко се приближи иранским залихама обогаћеног уранијума

"Сауди Арамко" пречицом до профита

Највећа нафтна компанија на свету "Сауди Арамко" саопштила је данас да је њен профит у првом кварталу порастао за 25 одсто у односу на прошлу годину, захваљујући повећању извоза коришћењем нафтовода који заобилази Ормуски мореуз, чији је поморски саобраћај у прекиду због рата са Ираном.

Компанија је пријавила профит од 32,5 милијарди долара за квартал закључно са 31. мартом, преноси АП. Она је током 2025. године забележила пад годишњег профита од 12 одсто.

"Резултати 'Арамка' у првом кварталу показују снажну отпорност и оперативну флексибилност у сложеном геополитичком окружењу", изјавио је председник и извршни директор компаније Амин Х. Насер.

Он је додао да источно-западни нафтовод компаније, који повезује источна саудијска нафтна поља са Црвеним морем, сада ради пуним капацитетом од седам милиона барела дневно.

Према његовим речима, тај нафтовод "помаже у ублажавању последица глобалног енергетског шока и пружа олакшање купцима".

УАЕ оборили две иранске беспилотне летелице

Системи противваздушне одбране Уједињених Арапских Емирата успешно су оборили две беспилотне летелице лансиране из Ирана, саопштило је Министарство одбране УАЕ.

"Од почетка иранских напада, противваздухопловна одбрана УАЕ је оборила укупно 551 балистичку ракету, 29 крстарећих ракета и 2.265 беспилотних летелица", наведено је у саопштењу Министарства

Како се наводи, у протеклих неколико сати није било пријављених жртава, потврђених смртних случајева нити повреда.

Министарство је додало да укупан број жртава међу цивилима до сада износи 10, а да је повређено 230 људи од почетка иранских напада.

Пакистан проследио САД одговор Ирана на предлог о окончању рата

Пакистан је примио одговор Ирана на предлог Сједињених Америчких Држава о окончању рата и проследио га Вашингтону, рекао је данас за Ал Џазиру званичник пакистанске владе укључен у преговоре.

Премијер Пакистана Шехбаз Шариф рекао је да га је командант пакистанске војске фелдмаршал Асим Мунир обавестио да је Иран доставио одговор на амерички предлог.

Раније данас ирански медији су јавили да је одговор Ирана на најновији предлог Сједињених Америчких Држава за окончање рата послат је пакистанском посреднику. Према предложеном плану, у овој фази, преговори ће се фокусирати на окончање рата.

Расте број жртава израелских напада у Либану

Број погинулих у израелским нападима на Либан од 2. марта порастао је на 2.846, док је 8.693 људи повређено, саопштило је либанско Министарство здравља.

Према извештају, 51 особа је погинула, а 107 је повређено у израелским нападима у Либану у протеклих 24 сата.

Иран: Британски и француски ратни бродови у Ормузу биће схваћени као ескалација

Заменик министра спољних послова Ирана Kазем Гарибабади изјавио је данас да ће присуство страних војних снага у стратешком Ормуском мореузу, укључујући британске и француске бродове, бити схваћено као ескалација и наићи на одлучан одговор, док Париз и Лондон најављују поморске мисије ради заштите слободе пловидбе.

Француска је саопштила да је распоредила носач авиона "Шарл де Гол" у Црвено море и Аденски залив како би се припремила за будућу заједничку мисију са Великом Британијом, чији је циљ јачање слободе пловидбе у региону Ормуског мореуза, написао је Гарибабади на платформи Икс.

"Истовремено, британска влада је саопштила да ће, у координацији са Француском, распоредити један од својих ратних бродова у Црвено море", истакао је он.

Kако је навео, свако распоређивање додатних разарача изван региона око Ормуског мореуза, под изговором "заштите бродова", представља ескалацију кризе, милитаризацију кључног поморског правца и покушај прикривања стварних узрока несигурности у региону.

Блумберг: Пакистан преговара са Ираном о транзиту пошиљки течног гаса из Kатара

Пакистан води преговоре са Ираном о омогућавању транзита ограниченог броја пошиљки течног природног гаса (ЛНГ) из Kатара кроз Ормуски мореуз, јавља Блумберг.

Брод "Ал Kараитијат", који је укрцао терет у извозном постројењу Рас Лафан раније овог месеца, напустио је мореуз и данас се налази у Оманском мореузу, показују подаци о праћењу бродова које је прикупио Блумберг.

Брод, који као наредну дестинацију наводи Пакистан, изгледа да је користио северну руту кроз мореуз, коју је одобрио Техеран, а која пролази уз иранску обалу.

Пошиљка је део преговора Пакистана са Ираном о додатним испорукама катарског ЛНГ-а кроз Ормуски мореуз како би се задовољила хитна потражња, наводе извори упознати са ситуацијом, јавља Блумберг.

Техеран поручио ИАЕА: Бавите се својим послом

Иран је данас поручио Међународној агенцији за атомску енергију (ИАЕА) да би требало да напусти политичке приступе и да се држи свог правог мандата како би спречила губитак кредибилитета и ефикасности.

"Мандат ИАЕА нису политичке поруке о Ормуском мореузу, иранским ракетама или како би Техеран требало да се понаша. Када се професионална непристрасност угрози због политичких сигнала или личних амбиција, институције нарушавају свој кредибилитет, а временом и своју ефикасност", рекао је портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багеи у објави на друштвеној мрежи Икс.

Багеијева објава уследила је након што је шеф ИАЕА Рафаел Гроси рекао да је текућа криза у региону Западне Азије "опасна и гора од нафтних шокова 1970-их", пренео је данас ирански Пресс ТВ, додајући да је Гроси рекао да би поновно отварање Ормуског мореуза било идеално решење за ублажавање растућих глобалних енергетских притисака.

Шеф ИАЕА такође је указао на "растући проблем" несташице горива у Азији и нагласио потребу за хитном акцијом.

Иран: Ако погоде наше бродове, гађаћемо њихове танкере и базе у региону

Сваки напад на иранске бродове биће суочен са "тешким и одлучним" одговором против америчких бродова и база у региону, рекао је данас портпарол иранске парламентарне Комисије за националну безбедност и спољну политику Ебрахим Резеи.

"Од данас, наша уздржаност је завршена. Свака агресија на наше бродове биће суочена са тешким и одлучним иранским одговором против америчких бродова и база", рекао је Резеи у објави на друштвеној мрежи Икс.

Према његовим речима, време истиче против интереса Американаца и у њиховој је користи да не делују глупо и ''да се дубље не утопе у мочвару у коју су упали''.

"Најбољи пут је предати се и направити уступке. Морате се навикнути на нови регионални поредак", додао је Резеи.

Командант ИДФ: Израелској војсци хитно потребно још војника

Начелник Генералштаба израелских одбрамбених снага (ИДФ) Ејал Замир изјавио је данас у парламенту да је војсци хитно потребно још војника због актуелних борби које се воде на више фронтова.

"Ја се не бавим политичким или законодавним процесима. Ја се бавим ратовањеm на више фронтова и наношењем пораза непријатељу", казао је Замир након што је говорио на затвореној седници Комитета Кнесета за спољне послове и одбрану, пренео је "Тајмс оф Израел".

Замир је позвао посланике да унапреде прописе како би се омогућила регрутација млађих ултраортодоксних мушкараца, продужило обавезно служење војног рока са 30 на 36 месеци и повећао буџет за одбрану.

Спорним предлогом закона који је изнео председник Комитета за спољне послове и одбрану Кнесета Боаз Бисмут, задржава се висока старосна граница за трајно изузеће из војске ултра-ортодоксних Јевреја (са 26 година), што значи да могу да избегавају војску студирањем у религиозној школи јешиви до те старости, наводи "Тајмс оф Израел".

Врховни вођа Ирана најавио нове мере за супротстављање САД и Израелу

Врховни вођа Ирана Моџтаба Хамнеи најавио је нове мере за супротстављање САД и Израелу. Командант Централног штаба иранских оружаних снага му је поднео извештај о спремности да одговори на агресију, објавила је државна телевизија ИРИБ.

Ово је прва званична изјава о састанку команданта са врховним вођом.

Иран је иначе јуче први пут јавно објавио детаље о повредама које је Хамнеи, задобио у ваздушним нападима у којима је на почетку сукоба убијен његов отац. Ирански званичник је потврдио да је Хамнеи повређен у нападима, али је рекао да је у добром здравственом стању, према видео снимку који је на друштвеним мрежама објавила новинска агенција Нур повезана са иранским Врховним саветом за националну безбедност.

Ирански председник: Никада нећемо погнути главу пред непријатељем

Никада нећемо погнути главу пред непријатељем, а ако се појаве разговори о дијалогу или преговорима, то не значи предају или повлачење. Напротив, циљ је да се одрже права иранске нације и да се национални интереси бране одлучном снагом, поручио је данас ирански председник Масуд Пезешкијан.

ИРНА: Иран послао одговор на најновији предлог САД пакистанском посреднику

Одговор Ирана на најновији предлог Сједињених Америчких Држава за окончање рата послат је данас пакистанском посреднику, јављају ирански медији.

Портпарол Министарства спољних послова је раније неколико пута најавио да ће ставови и разматрања Ирана у вези са америчким предлозима бити послати након завршетка прегледа и коначних закључака, преноси Ирна.

Према предложеном плану, у овој фази, преговори ће се фокусирати на окончање рата.

Предложени амерички меморандум, који садржи 14 тачака, укључује обавезу Ирана на мораторијум на обогаћивање уранијума, уз истовремено постепено укидање америчких санкција и ослобађање замрзнутих иранских средстава.

Либан: У израелским нападима погинула два болничара

Министарство здравља Либана саопштило је данас да су у израелским нападима на југ земље погинула два болничара из организације Исламски здравствени комитет, која је повезана са либанском милитантном организацијом Хезболах, док је још пет особа рањено.

У саопштењу Министарства наводи се да је Израел директно гађао, у два напада, два објекта Здравственог комитета, при чему је један болничар погинуо, а троје рањено у месту Kалавај, док је други болничар погинуо, а двоје рањено у Тибнину.

Министарство је осудило наставак израелског "кршења међународних закона".

Катарски премијер: Коришћење Ормуза као средство притиска продубљује кризу

Премијер Катара и министар спољних послова шеик Мохамед бин Џасим Абдулрахман ал Тани рекао је министру спољних послова Ирана Абасу Арагчију да би коришћење Ормуског мореуза као "средства притиска" само продубило кризу у Персијском заливу, саопштило је данас катарско Министарство спољних послова.

Ал Тани је у телефонском разговору са Арагчијем поручио да све стране у сукобу треба да одговоре на посредничке напоре усмерене ка окончању рата, преноси Ројтерс.

Катарски премијер разговарао је данас телефоном и са премијером Пакистана Мухамедом Шехбазом Шарифом о сарадњи и ситуацији у региону. У објави на мрежи Икс наводи се да су током разговора размењена су мишљења о најновијим дешавањима у региону, као и о пакистанским посредничким напорима усмереним на смањење ескалације. 

Кувајт: Непријатељски дронови у нашем простору

Кувајтске оружане снаге откриле су неколико непријатељских дронова у кувајтском ваздушном простору рано у недељу и реаговале у складу са утврђеним процедурама, рекао је портпарол Министарства одбране, пуковник Сауд Абдулазиз Ал-Атван, преносе медији. 

Катар: Криза у Персијском заливу мора бити решена дијалогом

Премијер Катара рекао je америчком државном секретару Марку Рубију да се корени кризе у Персијском заливу морају решити "мирним путем и дијалогом". 

Рубио и амерички специјални изасланик Стив Виткоф састали су се са катарским премијером шеиком Мухамедом бин Абдулрахманом ел Танијем у суботу у Мајамију.

Власти Kатара саопштиле су да су две стране разговарале о пакистанском посредовању "усмереном на деескалацију како би се допринело јачању безбедности и стабилности у региону", преносе медији. 

САД чекају одговор Техерана на њихов најновији предлог за окончање сукоба.

"Државни секретар је изразио захвалност за партнерство Катара по низу питања. Секретар и министар спољних послова разговарали су о подршци САД одбрани Катара и важности континуиране блиске координације ради одвраћања претњи и промоције стабилности и безбедности широм Блиског истока", саопштио је Стејт департмент.

Иран се пита ко ће пловити Ормуским мореузом

Иранске власти неће дозволити бродовима из земаља које се придруже политици санкција Сједињених Америчких Држава против Ирана да прођу кроз Ормуски мореуз, изјавио је данас портпарол иранске војске Мохамед Акраминија.

"Од сада, земље које буду следиле пример САД и буду увеле санкције против Исламске Републике Иран сигурно ће се суочити са потешкоћама у проласку кроз Ормуски мореуз", рекао је он у интервјуу за новинску агенцију ИРНА .

Опширније прочитајте у посебној вести. 

ИДФ: Убијени оперативци Хезболаха

Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) саопштиле су данас да је у њиховим ваздушним нападима на југу Либана током викенда убијено више од 10 оперативаца либанске милитантне групе Хезболах и да је гађано око 40 локација које, како наводе, користи та терористичка група.

Израелска војска прецизира да су мете укључиле зграде које користи Хезболах, складишта оружја, један ракетни лансер и другу инфраструктуру, преноси Тајмс оф Израел.

Медији: Залихе нафте у свету се троше рекордном брзином

Светске резерве нафте се исцрпљују рекордном брзином услед војних дејстава САД и Израела против Ирана, пише Блумберг.

"Светске залихе нафте се смањују рекордним темпом, јер рат у Ирану омета испоруке горива из Персијског залива, чиме се смањује заштитни механизам који ублажава шокове у снабдевању", истиче се у тексту.

Нагло смањење резерви повећава ризик од још већих скокова цена и могућег дефицита, додаје се.

Због тога владе и индустрија имају све мање могућности да ублаже последице губитка више од милијарду барела испорука, два месеца након готово потпуног затварања Ормузског мореуза.

"Оштро смањење залиха значи да ће тржиште остати рањиво на будуће поремећаје у снабдевању, чак и након завршетка конфликта", упозоравају медији.

Иран поручио портпаролки Беле куће: Мислите на мајке убијене деце у Минабу

Иранска амбасада у Јерменији честитала је портпаролки Беле куће Керолајн Левит рођење ћерке, поручивши јој да мисли на мајке убијене деце у Минабу.

"Деца су невина и заслужују љубав. Оних 168 деце које је ваш шеф убио у школи у Минабу, а ви оправдали, такође су била деца. Када пољубите своју бебу, помислите на мајке те деце", наводи се у објави амбасаде на Иксу.

Запалио се брод код обале Катара

Британска војска је саопштила да се брод за расуте терете запалио данас након што је погођен непознатим пројектилом код обале Катара.

Центар за поморске трговинске операције Уједињеног Краљевства (УКМТО) навео је да је напад изазвао мањи пожар који је успешно угашен, преноси АП.

"Напад се догодио 23 наутичке миље (43 километра) североисточно од главног града Катара, Дохе", саопштено је из УКМТО и потврђено да није било пријављених жртава.

То је био најновији напад на бродове у Персијском заливу откако су крхким примирјем окончане борбе између Сједињених Америчких Држава и Ирана, наводи Танјуг. 

Састанак о Ирану у Мајамију

Амерички државни секретар Марко Рубио и специјални изасланик Сједињених Америчких Држава Стив Виткоф састали су се данас у Мајамију са катарским премијером Мохамедом бин Абдулрахманом Ал Танијем у оквиру напора да се постигне споразум о окончању рата у Ирану, пренео је Аксиос позивјаући се на неименоване изворе.

Амерички извори су навели да САД сматрају катарске званичнике за "посебно ефикасне" у преговорима са Ираном, поготово јер су, у периоду док је Пакистан био званични посредник у преговорима, Катарци радили "иза сцене".

Ал Тани се раније у Вашингтону састао са потпредседником САД Џеј Ди Венсом након чега је требало да се врати у Катар, али је уместо тога одлетео у Мајами. Извор је додао да је Ал Тани са америчким званичницима разговарао о постизању меморандума о разумевању за окончање рата. Један од извора је рекао да Катар, Пакистан, Египат, Турска и Саудијска Арабија сарађују како би се споразум што пре постигао.

Танкер са гасом из Катара, прошао кроз Ормуз?

Танкер са течним природним гасом из Катара прошао је кроз Ормуски мореуз, што је први извоз једне земље из региона Персијског залива од почетка рата у Ирану, преноси "Блумберг". Танкер "Ал Хараитијат", који је утоварен у постројењу "Рас Лафан" раније овог месеца, изашао је из мореуза и налази се у Оманском заливу, а Пакистан је наведен као његова следећа дестинација, према подацима Агенције за праћење бродова.

Пролазак овог брода је наговештај да би се могао наставити већи проток течног природног гаса, али је то далеко од предратних нивоа од око три пошиљке дневно из Персијског залива. Овај потез је уследио након што је Катар неколико пута раније покушао да пошаље испоруке кроз Ормуски мореуз, али су се танкери на крају вратили. Танкером управља катарска компанија "Накилат шипинг Катар", плови под заставом Маршалских острва и има капацитет од 211.986 кубних метара.

Катар је други највећи извозник течног природног гаса на свету, а пошиљке углавном иду купцима у Азији.

ИРЦГ: Имамо на нишану Американце

Командант иранског Корпуса исламске револуционарне гарде (ИРГЦ) Сејед Маџид Мусави саопштио је синоћ да су нациљали ракете на америчке мете у региону и да чекају наређење за паљбу.

"Ракете и ваздухопловни дронови ИРГЦ-а имају на нишану америчке мете у региону и непријатељске бродове агресора. Чекамо наређење за паљбу", рекао је генерал ИРГЦ-а Мусави, а преноси агенција ИРИБ.



Бродови блокирани у Ормузу

Око 100 бродова регистрованих у Хонгконгу, као и они у власништву или под управом хонгконшких компанија, блокирани су у Ормуском мореузу, пренели су данас кинески медији.

"На бродовима се налази приближно 2.300 помораца, изјавио је Ричард Хекс, председника Удружења бродовласника Хонгконга. 

Према његовим речима, повлачење бродова из Ормуског мореуза тренутно је повезано са озбиљним ризицима, јер постоји могућност гранатирања.

Он је навео да је тренутно главни приоритет да се посадама обезбеде храна, вода за пиће и неопходна психолошка подршка.

Како је истакао оштећен је мали број бродова, али морнари су под великим стресом због напада у региону и извештаја о новим разменама ватре између САД и Ирана. Кина је у међувремену позвала на што брже обнављање безбедне и несметане пловидбе кроз Ормуски мореуз, преносе медији.