Свет

Мицотакис: Слање помоћи Сирији није успело, ситуација тежа него у Турској

Слање помоћи Сирији није успело, рекао грчки премијер, и додао да то "није питање признавања било каквог режима, већ спасавања људи у тешкој ситуацији"
Мицотакис: Слање помоћи Сирији није успело, ситуација тежа него у Турској© Anas Alkharboutli

Сва европска помоћ концентрисана ја на Турску, поручио је грчки премијер Киријакос Мицотакис уз напомену да би питање помоћи земљотресом погођеној Сирији требало да се разматра на нивоу Европске уније, јер је због санкција тамо немогуће испоручити робу.

Он у интервјуу за Си-Ен-Ен истакао да је у Сирији ситуација још тежа, јер нема званичног саговорника, те због тога мора да се делује преко међународних организација, преноси "Политика".

На питање да ли је успело слање помоћи Сирији, Мицотакис је одречно одговорио, нагласивши да ће на седницама ЕУ у четвртак и петак предложити координисање помоћи Дамаску на европском нивоу. Тако би се гарантовало да ће послата помоћ бити испоручена тамо где је заиста најпотребнија, закључује Мицотакис.

Грчки премијер оцењује да ту нема "никаквог геополитичког проблема".

"Ово није питање признавања било каквог режима. Реч је о спасавању људи који су у тешкој ситуацији и којима је очајнички потребна наша помоћ", поручио је званичник.

Он сматра да се не може сигурно тврдити да ће сиријски председник Башар ел Асад дозволити безбедан пролаз те помоћи.

"Ето зашто мислим да ниједна земља не може сама да предузме такве мере. Зато сматрам да је важно да се ови преговори воде или преко Уједињених нација или преко ЕУ, уз колективно коришћење ресурса на европском нивоу. Не би било безбедно одржавати овакве консултације на билатералном нивоу", закључио је Мицотакис.

Министар спољних послова Сирије Фајсал Мекдад апеловао је на европске земље да пошаљу тој држави већу помоћ после разорног земљотреса рекавши да санкције нису изговор.

"За помоћ из Европе нису потребни захтев ни администрација, јер хуманитарна помоћ није предмет санкција, тако да оне не могу бити изговор", рекао је он и додао да све болнице у Сирији лече жртве земљотреса.

Он је додао да је Сирија преко својих амбасадора тражила међународну помоћ за решавање последица катастрофе.

"Многе земље су послале помоћ Сирији и захваљујемо свим лидерима који су нас контактирали. Ипак, ситуација је веома тешка и без обзира на обим упућене помоћи, Сирији треба више", нагласио је.

Европска унија је 2011. године увела санкције сиријској влади, покушавајући да свргне председника Башара ел Асада. Санкције се продужавају сваке године.

Шеф европске дипломатије Жозеп Борељ изјављивао је, како преноси "Спутњик", да ЕУ неће укинути санкције Сирији и неће помагати у обнови те земље све док тамо не почне смена власти.

image