Свет

"Политико": Вашингтон спрема одмазду за Кину због балона

Саопштење Стејт департмента има циљ да наговести одмазду Пекингу због кршења америчког ваздушног простора и суверенитета, пише "Политико"
"Политико": Вашингтон спрема одмазду за Кину због балона© Tanjug/Chad Fish via AP, File

Бајденова администрација ће истражити могуће опције како би казнила све који су били укључени у слање балона из Кине, за који Вашингтон тврди да је коришћен за шпијунирање, рекао је високи званичник Стејт департмента.

Како преноси "Политико", званичник је рекао да ће САД размотрити и шире могућности како би се откриле надзорне активности које представљају претњу по националну безбедност те земље, те да ће у то бити укључени и амерички савезници и партнери.

Ово саопштење Стејт департмента и објављени обавештајни подаци имају за циљ демистификовање наводне кинеске операције надзора на великим висинама, али и оно важније, да наговесте одмазду за кршење америчког ваздушног простора и суверенитета, пише "Политико".

Пекинг распоређује балоне, попут оних који су претходне седмице прелетели преко Сједињених Америчких Држава да би надгледали активности друге државе, рекао је неименовани званичник за "Политико", додајући да Кина такву активност спроводи у више од 40 земаља на пет континената.

"Снимци високе резолуције са прелета У-2 открили су да је балон на великој висини био способан да спроводи операције прикупљања обавештајних података", рекао је званичник.

Пекинг је више пута саопштио да је у питању метеоролошки балон, међутим, Вашингтон тврди да опрема пронађена на балону након обарања није метеоролошка, већ је балон био опремљен са више антена које су, тврде Американци, вероватно биле у могућности да прикупе информације и лоцирају их.

Соларни панели су били довољно велики како би напајали балон за ту врсту обавештајних активности, изјавио је амерички званичник додајући да кинеска Народноослободилачка армија често користи балоне за обављање надзорних операција.

Саопштење Стејт департмента стиже дан након што је портпарол Пентагона Патрик Рајдер рекао новинарима да је "кинески програм шпијунских балона у функцији неколико година".

У интервјуу за Си-Би-Ес њуз у среду, амерички министар одбране Лојд Остин изнео је податке о акцијама које су САД предузеле да би обезбедиле своје најосетљивије тајне податке и опрему док је кинески балон лебдео изнад земље.

"Употребили смо сва своја стратешка средства, побринули смо се да будемо заштићени и да ограничимо кретање балона како не бисмо непотребно изложили ниједну своју способност", рекао је Остин.

ФБИ тврди да још нема довољних доказа о балону

Федерални истражни биро (ФБИ) пронашао је само ограничене физичке доказе из балона и још није у могућности да прикупи довољно информација како би проценио његове способности, рекли су данас званичници бироа упознати са операцијом.

"Веома је рано да говоримо о процесу и докази који су пронађени и послати ФБИ су изузетно ограничени", рекао је један од званичника новинарима на брифингу, пренео је Ројтерс.

Званичници су рекли да ФБИ још нема приступ већини "корисног терета" балона, где се вероватно налазила већина уграђене електронике.

ФБИ је навео да се већина доказа налази под водом и да је отпочело уклањање соли и морске воде са остатака.

"Нисмо идентификовали било какав енергетски или офанзиван материјал“, рекао је један од званичника ФБИ, упитан да ли је било експлозива или других штетних компоненти у балону.

Представнички дом Конгреса једногласно усвојио резолуцију којом се осуђује прелет кинеског балона

Представнички дом америчког Конгреса данас је једногласно усвојио резолуцију којом се осуђује прелет кинеског балона у ваздушни простор САД прошле недеље као "дрско кршење суверенитета Сједињених Америчких Држава".

Ројтерс наводи да је резолуција необавезујућа, али да има за циљ да пошаље поруку да су републиканци и демократе "уједињени у осуди одлуке да се балон пошаље изнад територије САД".

У тексту резолуције такође стоји да се осуђују настојања Кине да ''обмане међународну заједницу лажним тврдњама о кампањи прикупљања обавештајних података".

Додаје се да би америчка политика требало да делује брзо и одлучно како би се спречило да стране платформе за ваздушно осматрање наруше ваздушни простор САД.

Случај уздрмао односе Вашингтона и Пекинга

Портпаролка кинеског министарства спољних послова Мао Нинг изјавила је данас да је изјава америчког председника Џозефа Бајдена да се кинески лидер Си Ђинпинг "суочава са огромним проблемима", неодговорна и да крши основне дипломатске протоколе.

"Чврсто се противимо таквим изјавама и осуђујемо их", рекла је Мао, преноси "Блумберг".

Министарство одбране Кине данас је засебно саопштило да одбија да учествује у разговорима са САД око наводног шпијунског балона, јер "употреба силе крши међународну праксу и представља лош преседан".

Портпарол тог министарства Тан Кефеи оценио је да обарање цивилног балона било "неодговорно" и да "САД нису створиле одговарајућу атмосферу за дијалог".

Бајден је раније изјавио да ниједан светски лидер не би желео да се замени са кинеским председником, а у засебном интервјуу рекао да Си "има огромне проблеме".

Амерички председник је рекао да Си има "велики потенцијал", али да Кина има "економију која не функционише баш добро".

Држани секретар за безбедност САД Ентони Блинкен оценио је да је појава балона на небу изнад САД део вишегодишњег, глобалног програма надзора који води Пекинг.

Портпаролка Мао је рекла да није упозната са детаљима Блинкенове изјаве.

"Мислим да би ово могло бити део информационог рата који САД воде против Кине. Међународна заједница јасно зна ко је шпијунска и надзорна империја број 1", рекла је Мао, и поновила да је балон који је оборен био цивилна метеоролошка летелица.

image