Разговори делегација САД и Ирана у Швајцарској одвијали су се у позитивној и конструктивној атмосфери, а технички разговори о свим питањима наставиће се до краја недеље у одмаралишту Бургеншток, наводи се у заједничком саопштењу Катара и Пакистана, који су посредници у разговорима.
Прва рунда техничких преговора делегација САД и Ирана у Швајцарској окончана је јуче после нешто више од сат времена пошто је амерички председник Доналд Трамп поново јавно запретио властима у Техерану. Члан иранског тима рекао је да је готов нацрт документа о изузећима од ембарга за њихову нафту, као и да се разговарало о одмрзавању имовине.
Дипломатски извори светских агенција навели су да су ирански преговарачи напустили зграду у којој се разговарало, али да је тиме "дијалог само прекинут, али не и окончан".
Ирански министар спољних послова Абас Арагчи похвалио је Пакистан и Катар због њихових посредничких напора, рекавши да је постигнут велики напредак ка окончању рата, али да ће прави тест бити успешна примена примирја у Либану.
Портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багеи изјавио је данас да је иранска делегација јуче прекинула састанак са делегацијом САД у Швајцарској, због претећих изјава америчког председника Доналда Трампа, али да ће технички тимови делегација две земље наставити рад данас, и у наредним данима.
Иранска делегација, коју је предводио председник иранског парламента Мохамед Галибаф, напустила је Швајцарску након 18 сати разговора са САД, Пакистаном и Катаром.
Све информације о сукобу на Блиском истоку пратите у блогу на РТ Балкан.
22. јун 2026 • 09:45
У Ормуски мореуз упловила четири катарска танкера за природни гас
Четири танкера за течни природни гас, које контролише Катар, упловила су данас у Ормуски мореуз упркос смањењу бродског саобраћаја, након што је Иран најавио да је поново затворио пловни пут током викенда, показали су подаци о кретању бродова.
Танкери су ушли у мореуз преко иранске руте први пут од почетка америчко-израелског рата са Ираном, крајем фебруара, преноси Ројтерс.
Пет бродова је прошло Ормуски мореуз јуче, а 26 бродова регистровано је на том пловном путу дан раније.
Трамп поново напао Мелони: Не ради ништа по питању Ирана
Италијанска премијерка Ђорђа Мелони поново се нашла на мети америчког председника Доналда Трампа, и то поново због Ирана. Наиме, он је критиковао, замерајући Италији што се, упркос чланству у НАТО-у, није активније укључила у сукоб са Ираном.
"Након што су потрошили трилионе долара на НАТО, Италија и њен премијер нису ни помислили да се умешају у Исламску Републику Иран и њихову веома озбиљну нуклеарну претњу. Деценијама их бранимо, али они нису ту да бране нас и остатак света. Није добро", поручио је Трамп.
Иранска делегација напустила Швајцарску
Иранска делегација, коју је предводио председник иранског парламента Мохамед Галибаф, напустила је Швајцарску након 18 сати разговора са САД, Пакистаном и Катаром. Наводно је договорен план рада од 60 дана и техничка група. Разговори се настављају ове недеље.
Багеи: Технички тимови делегација САД и Ирана данас настављају преговоре
Портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багеи изјавио је данас да је иранска делегација јуче прекинула састанак са делегацијом САД у Швајцарској, због претећих изјава америчког председника Доналда Трампа, али да ће технички тимови делегација две земље наставити рад данас, и у наредним данима.
"Имали смо веома дуг дан на неки начин. Састанци су почели у недељу ујутру. Током четвоространог састанка објављена је претећа изјава САД, што је навело Иран да објави да није спреман да настави четворострани састанак под таквим околностима. Катар и Пакистан су покушали да наставе разговоре, а ми смо рекли да то неће бити четворострани", рекао је Багеи, преноси Тасним.
Истакао је да је "став иранске делегације да мора да присили другу страну да испуни своје обавезе".
"На четвоространим састанцима и пре тога, изражена је наша забринутост у вези са кршењем обећања друге стране. Посебно у вези са континуираним кршењем примирја од стране ционистичког режима. Рат на свим фронтовима, укључујући и у Либану, мора да се заврши", казао је Багеи.
Он је открио да је током преговора са САД, уз посредовање Пакистана и Катара у Швајцарској, постигнут напредак у продаји нафте и ослобађању замрзнуте иранске имовине.
"Вођени су разговори о преосталим клаузулама које су неопходне за почетак коначних преговора. Разговарало се о издавању потребних лиценци за продају нафте и ослобађању иранске имовине и постигнут је добар напредак. Одлучено је да се организује механизам за безбедан пролаз бродова кроз Ормуски мореуз, што је важно", рекао је Багеи.
ЦЕНТКОМ: Поморски саобраћај се и даље одвија кроз Ормуски мореуз
Америчка Централна команда ЦЕНТКОМ саопштила је да се поморски саобраћај и даље одвија кроз Ормуски мореуз.
"Ормуски мореуз остаје отворен и саобраћај тече", речено је из Централне команде САД, пренео је "Скај њуз".
Портпарол Команде додао је да се у мореузу не дешава ништа значајно о чему би тренутно могло да се говори. Кроз Ормуз су у суботу прошла приближно 32 брода, показују подаци поморске обавештајне компаније "Виндвард".
Како се наводи, тим бродовима углавном су управљали кинески и индијски државни оператери. Компанија "Виндвард" истовремено је навела да је забележено 11 "тамних транзита" бродова који су намерно искључили системе за аутоматско идентификовање.
"Ниво саобраћаја кроз мореуз се не опоравља", навели су из "Виндварда", додајући да се процењује да најмање још неколико недеља неће бити остварен повратак на комерцијалне обиме пловидбе од пре рата.
Катар и Пакистан саопштили да се разговори САД и Ирана настављају до краја недеље
Разговори делегација САД и Ирана у Швајцарској одвијали су се у позитивној и конструктивној атмосфери, а технички разговори о свим питањима наставиће се до краја недеље у одмаралишту Бургеншток, наводи се у заједничком саопштењу Катара и Пакистана, који су били посредници у разговорима.
У саопштењу, које је проследило Министарство спољних послова Катара, наводи се да је јуче на разговорима на високом нивоу, у оквиру меморандума о разумевању који су САД и Иран потписали прошле недеље, постигнут охрабрујући напредак, укључујући и успостављање механизма за даље техничке разговоре, преноси Ројтерс.
Додаје се да су две стране постигле договор о оснивању одбора на високом нивоу, који ће обезбедити политички надзор над посредништвом у преговорима.
Делегације на високом нивоу договориле су се о путу ка постизању коначног споразума у року од 60 дана, додаје се у саопштењу.
Стране су се договориле и о оснивању тела за решавање сукоба, како би се осигурало поштовање прекида војних операција у Либану, где је у току сукоб Израела и милитантне либанске групе Хезболах, коју подржава Иран.
Арагчи: Прави тест биће успешна примена примирја у Либану
Ирански министар спољних послова Абас Арагчи похвалио је Пакистан и Катар због њихових посредничких напора, рекавши да је постигнут велики напредак ка окончању рата, али да ће прави тест бити успешна примена примирја у Либану.
"Неуморно посредовање Пакистана и Катара донело је значајан напредак у окончању рата у Либану. Санкције на извоз нафте и петрохемикалија су укинуте, блокада је укинута, нека замрзнута средства су ослобођена, а за Иран је покренут велики план реконструкције и развоја", рекао је Арагчи у објави на друшвеној мрежи Икс.
Како је додао, први прави тест биће успешна примена примирја у Либану.
У међувремену, Катар и Пакистан објавили су заједничко саопштење у којем су навели да су се разговори делегација Сједињених Америчких Држава и Ирана у Швајцарској одвијали у позитивној и конструктивној атмосфери, као и да ће се технички разговори о свим питањима наставити до краја недеље у одмаралишту Биргеншток.
Делегације на високом нивоу договориле су се о путу ка постизању коначног споразума у року од 60 дана, наводи се у саопштењу.
Стране су се договориле и о оснивању тела за решавање сукоба, како би се осигурало поштовање прекида војних операција у Либану, где је у току сукоб Израела и милитантне либанске групе Хезболах, коју подржава Иран.