У Русији више нико не верује шта кажу на Западу, посебно не у Европи, која своју посрнулу економију покушава да оживи ратном реториком, сматра Владимир Пребирачевић, председник Српско-руског центра "Мајак".
Пребирачевић је у емисији "Данас на РТ" анализирао тренутку ситуацију на "старом континенту", али и недавну изјаву америчког државног секретара Марка Рубија.
Рубио је истакао да је током сусрета председника Владимира Путина и Доналда Трампа на Аљасци, где се разговарало о ситуацији око Украјине, био изнет само предлог приступа решавању кризе, али да никакав споразум никада није постигнут.
"Мислим да су са руске стране сви свесни већ неколико година да због те слаткоречивости никада не може да буде истина преточена у неки договор, који би био трајно или барем дугорочно поштован", почео је Пребирачевић.
"Каква год слаткоречивост долази са Запада, њој више нико не верује. Њој не треба да верујемо ни ми у Србији, а посебно не Русија, која је крајњи циљ – ми смо само, што се каже, предигра", додао је.
Пребирачевић је подвукао да су Руси добро научили своје лекције, не само из Минских споразума, него чак и из договора који је постигнут приликом састанак председника Владимира Путина и Доналда Трампа на Аљасци.
"Имали смо у Српско-руском центру имали закључак да ће тај датум остати упамћен по томе што је председник Владимир Путин посетио Аљаску и ни по чему другоме", нашалио се саговорник.
Како каже, ситуација са америчке стране је веома једноставна.
"Трамп је човек бизнисмен и тренутно се, по мојој процени, бави контролом штете. Покушава да спасе инвестицију коју је пређашња администрација инвестирала у тај сукоб у Украјини, тј. у покушај рушења Русије као државе. Видимо да у томе нису успели јер руском народу нису наметнули онај наратив који би довео до унутрашњих тензија и онога што је једино могуће да уруши руску државу, а то су проблеми изнутра", поручио је председник Српско-руског центра "Мајак".
Разлог томе је што на свету не постоји војска која би могла да порази Русију.
"Ви у конвенционалном рату не можете да победите Руску Федерацију. То не може да уради ни Украјина као једна од највећих земаља која се нашла на супротној страни – која делује као неки прокси од НАТО-а, Европе или Америке – а не нека још мања земља која је слабија и физички, психички и војно", верује Пребирачевић.
Западни лидери су претходном периоду често најављивали ескалацију сукоба до 2030. године, тврдећи да ће баш тада Русија напасти и остатак Европе, што је Москва више пута одбацила као бесмислицу.
"То је њихова агенда, којом своју економију која је посустала услед великих проблема које су сами себи изазвали том фамозном енергетском независношћу – како они називају санкције Русији и ослобађања од зависности руских енергената који су притом били изузетно јефтини. Немачка је уз Кину имала најјефтиније енергенте којима је могла да постигне одличне перформансе своје привреде и бележи расте сваке године."
Подсетио је и на проблем миграната, за које каже да сигурно нису дошли да ратују против Русије, док је као главне кривце за кризу означио људе који предводе европске државе, због нерезонског понашања и гурања читавог света у сукоб.
"Немац или Данац неће тако да прихвате да иду у борбу против Русије јер знају како ће да прођу. Свако ко иоле прати ситуацију из њихових земаља путем алтернативних медија или Телеграм канала, могу да дођу до информација каква је ситуација и какве су размере погибије украјинске војске на свим деловима фронта"
Пребирачевић је подсетио да се ратује више од 1.500 дана, што значи две ствари – жртве са украјинске стране су огромне, а и трошкови европских земаља су изузетно велики.
"Ситуација је таква каква јесте, сви виде шта се догађа, то је процес који је кренуо и који неће стати. То је један од начина да Европа опоравља своју посрнулу економију, тј. да она постројења и фабрике која се затварају због неконкурентности на тржишту – додуше који су сами изазвали санкцијама према Русији и односу према Кини, а онда и царинама и финансијских које су додатно добили од САД – они траже излаз у тој некој врсти ратне економије, где ће се бавити производњом оружја", закључио је Пребирачевић.