Више људи умире зими: Како Американци виде топлотни талас у Европи

Амерички министар енергетике осврнуо се на рекордно високе температуре у Европи

Амерички министар енергетике Крис Рајт имао је поруку за Европу која се ове недеље "кува" под рекордним топлотним таласом: Престаните да кукате.

"Увек више људи умире зими него лети, јер је хладноћа много већи убица од врућине", рекао је ове недеље у видео обраћању на конференцији Алијансе за одговорно грађанство, окупљању утицајних конзервативних личности, од којих многе оспоравају чињенице о климатским променама.

Рајт се осврнуо на смртне случајеве међу Европљанима у зиму 2022. године када су цене енергената драматично скочиле пошто је ЕУ покушала да "казни" Русију за специјалну операцију у Украјини, рекавши да су последице тога биле "разарајуће". Некако је заборавио топлотни талас из 2022. године који је убио више од 60.000 људи на Старом континенту, пише "Политико".

Ово није први пут да је Рајт описао хладне температуре као већу опасност од врућине. Недовољно грејање је убица током зиме – у Европи смртни случајеви од хладноће тренутно премашују број смртних случајева од врућине у односу 8 према 1. Али врућина је акутна – и растућа – претња становништву, јер климатске промене интензивирају и продужавају смртоносне топлотне таласе, убивши десетине хиљада људи широм Европе у последњој деценији.

У САД, врућина је највећи убица повезан са временским условима, већи од хладноће.

Рајтови коментари уследили су док су јунске температуре достигле нове висине у Лондону и другим деловима Европе, региону који се загрева двоструко брже од глобалног просека и нема широко распрострањену климатизацију.

Топлотни талас је приморао школе да се затворе, пореметио саобраћај и оптеретио снабдевање електричном енергијом. Неколико догађаја око Лондонске недеље климатских акција, водећег градског климатског догађаја, отказано је због спарних услова, укључујући и догађај о томе како се носити са екстремном врућином. Око 40 људи се удавило у Француској покушавајући да се расхладе.

Жарка врућина подсећа на врелине са необичним температурама у САД раније ове године. Али политички одговори у Европи и Америци су супротни као зима и лето.

Како је рат у Ирану смањио снабдевање енергентима широм света, Европа је удвостручила своје обећање да ће прећи са фосилних горива на обновљиве изворе енергије. Али је такође под притиском Трампове администрације да купује више америчког течног природног гаса (ЛНГ). Председник Доналд Трамп често критикује европске лидере због улагања у оно што он назива "губитничким" енергијама, као што су енергија ветра и сунца.

"Схватите климатске промене онаквима какве јесу: споро развијајући феномен који ће се на крају решити бољим технологијама. Највећи покретач игле данас је природни гас", рекао је Рајт.

У суштини, САД говоре Европи да се не брине о климатским променама, чак и док континент пати од њихових последица. И да се пребаце на клима уређаје (који нису толико распрострањени у ЕУ) - под условом да користе фосилна горива. Америчка, наравно.