Свет

Председник Финске о уласку у НАТО: Наша судбина је у рукама Турске

Турска је саопштила да не подржава кандидатуру Шведске, али је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган у јануару рекао да је та земља отворена за ратификацију финске апликације
Председник Финске о уласку у НАТО: Наша судбина је у рукама Турске© Tanjug/Brendan Smialowski/Pool Photo via AP, File

Судбина Финске по питању придруживања НАТО је у рукама Турске, рекао је председник Финске Саули Нинисто, након што је фински парламент одлучио да ће 28. фебруара ратификовати оснивачке уговоре НАТО.

Фински парламент одлучио је у данас да ће гласати 28. фебруара како би одобрио неопходан закон који ће тој земљи омогућити да на крају постане чланица НАТО-а, рекао је шеф скупштинског одбора за спољне послове, објавио је Ројтерс.

"То је израз наше воље, а став Турске према нама је искључиво и само у рукама Турске", рекао је Ниинисто новинарима на маргинама Минхенског безбедносног форума.

Законодавство које ратификује оснивачке уговоре НАТО-а у Финској ће вероватно бити усвојено, с обзиром на то да је већина посланика за улазак у Алијансу, чиме ће Финска бити корак ближе чланству испред Шведске.

Нинисто је рекао да ће Финска наставити са усласком у НАТО без Шведске, ако Турска одлучи да ратификује кандидатуру Финске, али не и Шведске.

"Не желимо, а ни не можемо да повучемо нашу пријаву", рекао је Нинисто.

На путу Финске стоје Турска и Мађарска, па та земља неће постати чланица западног војног савеза све док Анкада и Будимпешта не ратификују њену кандидатуру.

"Циљ је да се национални законодавни процес неопходан за придруживање НАТО-у заврши током овог изборног мандата", рекао је новинарима шеф комитета Јуси Хала-ахо.

Прошлог маја, Финска и суседна Шведска су поднеле захтев за придруживање војном савезу али се Турска успротивила њиховом чланству, оптужујући нордијске земље да скривају припаднике курдских терористичких група.

Турска је саопштила да не подржава кандидатуру Шведске, али је председник Реџеп Тајип Ердоган у јануару рекао да је та земља отворена за ратификацију финске апликације.

Анкара је прекинула разговоре са Шведском након протеста на којем је лидер данског антиисламског покрета "Страм курс" Расмус Палудан спалио примерак Курана испред турске амбасаде у Стокхолму.

"Шведска не би требало да се труди и да покушава у овом тренутку. Нећемо рећи 'да' њиховој апликацији за НАТО све док дозвољавају спаљивање Курана," рекао је Ердоган.

Лидер данског антиисламског покрета "Страм курс" Расмус Палудан спалио је примерак Курана испред турске амбасаде у Стокхолму.

Палуданов потез изазвао је демонстрације у Турској, као и у бројним другим муслиманским земљама.

"Ми не учествујемо ни у каквим чаршијским преговорима, водимо рачуна о свом делу у ратификацији", рекао је новинарима фински министар спољних послова Ерки Туомиоја.

Шеф НАТО-а Јенс Столтенберг рекао је прошлог уторка да није важно да ли ће нордијске земље ући у савез истовремено, већ да се документи о придруживању ратификују што је пре могуће.

image