Шпанија доноси закон о родној равноправности
Шпански премијер Педро Санчез најавио је доношење закона о родној равноправности којим се захтева равноправнија заступљеност жена и мушкараца у политици, економији и другим областима јавног живота.
Закон о једнакој заступљености подразумева примену мера родног паритета на изборним листама, у управним одборима великих предузећа и струковних удружења, рекао је Санчез током митинга Социјалистичке партије, уочи Међународног дана жена 8. марта.
Санчез је најавио да ће предлог закона бити усвојен на седници владе у уторак, након чега ће о њему расправљати парламент.
"Због тога што представљају пола друштва, пола политичке
и економске моћи мора да припадне женама", истакао је Санчез.
Премијер је истакао да влада не чини само корак у корист
феминизма, већ шпанског друштва у целини, пренео је Ројтерс.
То је последња у низу најављених мера за постизање родне равноправности које је донела шпанска левичарска коалициона влада.
Закон о једнакој заступљености предвиђа да жене чине 40 одсто менаџмента у свим компанијама са више од 250 радника и годишњим прометом од 50 милиона евра.
Политичке партије мораће да имају једнак број мушких и женских кандидата на изборима у циљу повећања родне једнакости у парламенту. Жене тренутно чине 44 одсто шпанског Конгреса и 39 одсто Сената.
Према новом закону, професионална удружења мораће да имају најмање 40 одсто жена у својим одборима, као и жирији за све награде финансиране државним средствима.
Шпански парламент усвојио је у децембру Закон о правима трансродних особа, као и закон којим се први пут у једној европској земљи предвиђа плаћено одсуство за жене које пате од болних менструација.