Гејтс најављује доба вештачке интелигенције: Постоји могућност да машина "закључи" да су људи претња
Бил Гејтс, чувени амерички предузетник и бивши председник компаније "Мајкрософт", највеће светске компаније за софтвер за персоналне рачунаре, изнео је своје погледе на развој вештачке интелигенције.
На свом личном блогу, Гејтс је написао: "Током свог живота, видео сам само две демонстрације технологије које су ми се учиниле револуционарним."
"Први пут је то било 1980. године", пише Гејтс, "када сам се упознао са графичким корисничким интерфејсом - претечом сваког модерног оперативног система, укључујући и `Виндовс`."
"Друго велико изненађење дошло је тек прошле године. Састајао сам се са тимом из `Опен АИ` и био сам импресиониран њиховим напретком. Средином 2022, био сам толико узбуђен због њиховог рада да сам им рекао да науче вештачку интелигенцију да положи испит из биологије. Ако то можете да урадите, рекао сам, онда ћете направити прави пробој."
Гејтс је мислио да ће им за то требати две или три године, али они су обуку завршили за само неколико месеци.
То сведочи о великом напретку који се данас дешава на пољу вештачке интелигенције (АИ), сматра Гејтс. "То ме је инспирисало да размишљам о свим стварима које АИ може да постигне у наредних пет до 10 година."
"Много сам размишљао о томе како вештачка интелигенција може да смањи неке од најгорих неједнакости на свету", додаје Гејтс.
Вештачка интелигенција може да смањи социјалну неједнакост
Осим могућности примене АИ на повећању продуктивности запослених, у глобалном здравству, у пољоприведи и управљању, Гејтс сматра да се достигнућа АИ могу применити и на социјалном плану, на смањењу класних подела у САД.
"У САД најбоља прилика за смањење неједнакости је побољшање образовања, посебно да ученици буду успешни у математици", сматра Гејтс.
"Докази потврђују да поседовање основних математичких вештина предодређује ученике за успех, без обзира на то коју каријеру изаберу. Али достигнућа у математици опадају широм САД, посебно за црне и латиноамеричке студенте, и за ученике са ниским примањима. АИ може помоћи да се тај тренд преокрене."
Гејтс тврди да ће његова фондација ће имати много више да каже о АИ у наредним месецима: "Свет треба да се побрине да сви, а не само људи који су добростојећи, имају користи од вештачке интелигенције. Владе и филантропи ће играти главну улогу у обезбеђивању смањења неједнакости. Ово је приоритет мог рада са вештачком интелигенцијом."
Развој АИ, према Гејтсу, већ је постао фундаменталан: "То ће променити начин на који људи раде, уче, путују, добијају здравствену заштиту и комуницирају једни са другима. Око ње ће се преоријентисати читаве индустрије. Предузећа ће се разликовати по томе колико добро га користе."
"Сада, са открићем машинског учења и великом снагом рачунара," закључује Гејтс, "софистицирани АИ су постали реалност и веома брзо постајаће све бољи."
Постоје, наравно, и друга, проблематична питања у вези са АИ, пише Гејтс:
"Као и већина изума, АИ се може користити у добре или злонамерне сврхе. Владе треба да раде са приватним сектором на начинима за ограничавање ризика."
Постоји и реална могућност да АИ измакне контроли: да ће "машина закључити да су људи претња, да су њени интереси другачији од наших, или да једноставно престане да брине о нама." То је могуће, закључује Гејтс, "али овај проблем данас није ништа хитнији него што је био пре наглог развоја вештачке интелигенције."
Ниједно од ових питања, сматра Гејтс, не поставља фундаментална ограничења за развој вештачке интелигенције: "Програмери раде на њима и мислим да ћемо их у значајној мери поправити за мање од две године или, вероватно, много брже."