После изјава Макрона, Борељ у Пекингу треба да покаже јединство ЕУ
Усред контроверзи, које су изазвале изјаве председника Француске Емануела Макрона, очекује се да ће током посете Кини шеф дипломатије ЕУ Жозеп Борељ представити јединствени европски фронт, преноси бриселски портал "Еурактив".
Борељ ће боравити у Пекингу од четвртка (13. априла) до суботе, када је планирано да присуствује годишњем стратешком дијалогу ЕУ и Кине, заједно са кинеским министром иностраних послова Ћин Гангом. Такође, посета немачке министарке иностраних послова Аналене Бербок предвиђена је за 13. април.
У четвртак ће се Борељ састати и са највишим кинеским дипломатом Ванг Јием и са новим министром одбране Ли Шангфуом.
Очекује се да ће највиши дипломата ЕУ и овог пута поновити европску посвећеност политици "Једне Кине", као и да ће потврдити право овог блока да у тим оквирима гради своје везе са Тајваном.
"То је кључно за очување мира, посебно у Тајванском мореузу, на Тајвану и око њега", рекао је високи званичник ЕУ уочи Борељове посете.
"Нема такве војне помоћи коју чланице ЕУ дају Тајвану (као што то чине САД). Изјављујући ово, снажно смо ангажовани и око Тајвана, који има веома јаку економију и напредну демократију", додао је високи званичник ЕУ.
Кинези су одлични посматрачи
Ово питање сада је постало једно од највише спорних у Борељовом плану пута, преноси овај портал, посебно након што су Макронови коментари довели у сумњу посвећеност Запада питању Тајвана.
Прошле недеље Макрон је рекао новинарима да би ЕУ требало да избегне да постане "вазал Сједињених Држава у односу према Кини", посебно позивајући на дистанцу у погледу испоруке војне помоћи Тајвану:
"Да ли је у нашем интересу да убрзамо покретање питања Тајвана? Не. Најгоре би било да неко помисли да ми, Европљани, морамо да постанемо следбеници ове теме и да се прилагодимо америчком ритму и кинеској претераној реакцији", навео је Макрон у изјави за штампу.
Ове примедбе, које су изазвале снажне реакције америчких законодаваца и контроверзе унутар Европе, уследиле су након посете током које је Француска продубила своје економске и културне везе са Пекингом.
"Неки западни лидери сањају о сарадњи са свима, и са Русијом и са неким силама на Далеком истоку", саопштио је пољски премијер Матеуш Моравјецки, пре него што је у уторак отпутовао у посету Сједињеним Државама.
Неки европски званичници и дипломате су забринути да би се првобитно планирана "скромна посета" могла претворити у значајну, уколико Кинези одлуче да користе сада већ видљиве поделе у ЕУ.
"Кинези су одлични посматрачи сваке појединачне нијансе из Европе", рекао је високи званичник ЕУ.
Кина као партнер, конкурент и ривал у исто време
Кина није прешла црвену линију у погледу испоруке оружја Русији и она жели да "смањи ризик да буде повезана са руским војним активностима", рекао је Жозеп Борељ прошлог месеца за неколико европских медија.
Макронове поруке биле су у оштрој супротности са порукама које је Пекингу пренела председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, која се придружила Макрону на састанку са председником Народне Републике Кине Си Ђинпингом.
Пре путовања, Фон дер Лајенова је изјавила да не би било у интересу Европе да се у потпуности одвоји од Кине, али и да би ЕУ требало да размотри дипломатско и економско "смањење ризика", што је приступ који је добио широку подршку у европском блоку.
Борељ, који на свом месту представља свих 27 земаља чланица ЕУ, треба да уклопи ове разлике у неку врсту "кохерентне поруке", пише "Еурактив".
"Француски председник увек говори у име Републике Француске", рекао је високи званичник ЕУ уочи Борељове посете под условом да остане анониман. "Француска је једна од 27 држава чланица. Ако немачка канцеларка нешто каже, да ли треба да мислимо да је то политика ЕУ?"
"Задатак високог представника је да представља заједничке ставове које су постигле све државе чланице", напоменуо је он, позивајући се на заједничке ставове о Кини о којима су лидери ЕУ постигли сагласност у октобру.
Тада су европски лидери потврдили своју приврженост такозваном триптих приступу ЕУ: да у исто време Кину посматрају као земљу партнера, конкурента и ривала.
Осим што ће покушати да ублажи последице Макронових изјава, очекује се да ће Борељ поново позввати Пекинг да Кина допринесе миру у Украјини.
Изгледа мало вероватно да ће ЕУ моћи да утиче на Пекинг у његовој политици према Русији и Украјини.
Ипак, Борељ је прошлог месеца изјавио да партнерство Пекинга са Москвом има своја ограничења, упркос званичној реторици и посетама које показују супротно.