Једва постигнут споразум Г7 о укидању фосилних горива, Русија опет била тема самита
На самиту Г7 у Јапану највише се расправљало о климатским променама, па је једва постигнут споразум да се убра постепено укидање фосилних горива и пређе на обновљиве изворе енергије до 2050. године, пише "Фајненшел тајмс".
Споразум је уследио након недеља напорних преговора између Јапана и других држава чланица, док су најнапредније светске економије покушавале да одговоре на критике да повлаче своје климатских циљеве након сукоба у Украјини.
Г7 се такође обавезао да ће колективно повећати капацитет ветра на мору за 150 гигавата до 2030. и соларни капацитет на више од 1 теравата.
Осим тога, чланице су се сагласиле да раде заједно на смањењу утицаја Русије на ланце снабдевања у сектору нуклеарне енергије.
Државе чланице поново нису успеле да одреде чврст временски оквир за постепено гашење електрана на угаљ усред сталног противљења Јапана, који је повећао своје ослањање на угаљ, природни гас и нафту након нуклеарне катастрофе у Фукушими 2011.
Токио је такође тврдио да земље у развоју треба да подрже глобалне климатске напоре и залагао се за коришћење амонијака као нискоугљеничног извора енергије поред гаса или угља како би се смањиле емисије из постојеће инфраструктуре фосилних горива.
Али приступ Јапана наишао је на критику еколошких група и научника, који су упозорили да угаљ треба брзо да се избаци ако свет жели да испуни циљеве Париског споразума, где су се земље сложиле да ограниче пораст глобалне температуре на мање од 2 степена Целзијуса.
Температуре су већ порасле за 1,1 степен од прединдустријске ере.
Документ на 36 страница објављен у недељу поново је потврдио посвећеност Г7 "постизању потпуно или претежно декарбонизованог енергетског сектора до 2035. године", али формулација оставља отворену могућност за наставак коришћења енергије на фосилна горива.