Украјина прогони "проруске обавештајце" који су наводно помагали Москви током СВО
Украјинске власти настављају прогон "проруски оријентисаних" високих званичника који су наводно помогли су руској војсци да заузме град Херсон и нуклеарну електрану у Чернобиљу прошле године.
Обавештајци из руске Федералне службе безбедности (ФСБ) наводно су инфилтрирали украјинску безбедносну службу и локалне власти и деловали против режима Владимира Зеленског "изнутра" уз помоћ проруских званичника који су избегли у Русију након државног удара на Мајдану 2014. године, изјавила је портпарол државног истражног бироа Украјине Татјана Сапијан.
Она је истакла да је мрежа наводних присталица Москве у редовима украјинских званичника много дубља него што се тренутно може назрети, преноси проатлантски портал "Политико".
Државни истражни биро Украјине је, у сарадњи са Службом безбедности Украјине (СБУ) закључио истрагу о Олегу Кулиничу, бившем шефу кримског одељења СБУ са седиштем у Херсону.
Кулинич је био осумњичен да се као сарадник ФСБ инфилтрирао у високо поверљиве састанке украјинских званичника уз помоћ одбеглих проруских званичника и бившег посланика који је санкционисан од стране Сједињених Држава.
Одмах по почетку Специјалне војне операције, Кулинич је наводно "намерно блокирао све покушаје да се руководство обавести о стварној ситуацији у Херсону. Није предузео никакве мере да заштити суверенитет Украјине. Наложио је особљу да напусти своје позиције. Касније је издавао оружје људима који нису имали никакве везе са СБУ. Напустио је своју функцију и отишао за Кијев 24. фебруара", рекла је Сапијан на брифингу.
Кулинич је ухапшен прошлог јула и оптужен је за издају. Ако га суд прогласи кривим, Кулиничу прети казна доживотног затвора, наводи "Политико".
Истражни биро Украјине и СБУ објавили су снимке разговора између Кулинича и његовог наводног сарадника, бившег заменика украјинског секретара за одбрану Владимира Сивковича, који је одбегао из Украјине у Русију 2014.
Шеф СБУ је тврдио да је Кулинич добијао наређења од избеглих украјинских званичника у Москви, описавши његов случај као део "унутарњег чишћења" СБУ и истакавши да служба наставља напоре усмерене против ФСБ.
Кулинич је такође наводно лобирао за именовање Андреја Наумова на место заменика шефа СБУ, рекли су истражитељи. Наумов, који је наводно помогао руским снагама да заузму Чернобиљ прошле године, сада се сада суочава са екстрадицијом Украјини из Србије, пише "Политико".
"Једна од Кулиничевих главних дужности била је да поткопа рад централне владе изнутра, инфилтрира у њу непријатељске агенте, и поремети њен рад", тврдила је Сапијан.
Према њеним речима, Кулинич је најкасније од маја 2019. имао приступ највишим државним тајнама.
"По Сивковичевим упутствима, Кулинич је именовао људе на неке руководеће позиције у СБУ. Пре свега је био заинтересован за регионалне јединице у Чернигову, Суми, Харкову и другим пограничним регионима", рекла је Сапијан.
Такође је наводно дезинформисао руководство о стварним намерама руских специјалних служби, додаје "Политико".
Зеленски је отпустио Кулинича у марту прошле године. Међутим, украјински портал "РБЦ" пренео је да је Кулинич и после тога радио као саветник бившег шефа Службе безбедности Украјине Ивана Баканова.
СБУ је извршила интерну проверу Баканова, али резултати су поверљиви, рекао је портпарол СБУ Артјом Дехтиаренко на брифингу 5. априла.
Сапијан је рекла да истражни биро није могао да окриви Баканова за незаконите акције. Баканов је отпушен дан након Кулиничевог хапшења прошле године, зато што је, како наводи "Политико", ухапшено превише наводно проруских званичника који су били потчињени Баканову.