Свет

НATO решен да чланицама увећа намете: Два одсто је 'праг, а не плафон'

Очекује се да ће на самиту Алијансе присуствовати украјински председник Владимир Зеленски, који је већ вршио притисак на НАТО да дозволи Украјини да постане чланица
НATO решен да чланицама увећа намете: Два одсто је 'праг, а не плафон'Getty © Sean Gallup

Једна од тема предстојећег НАТО самита у Виљнусу биће финансирање војног савеза, односно минимални износ од два одсто бруто домаћег производа које земље чланице блока издвајају, најавили су генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг и амбасадорка САД при НАТО Џулијан Смит.

Поред тога, говориће се о проширењу Алијансе и њених безбедносних гаранција, преноси сајт Северноатлантске алијансе.

Учествујући на виртуелној конференцији Центра за нову америчку безбедност, Смит је обећала да ће САД наставити да врше притисак да чланице потроше најмање два процента свог БДП-а на одбрану, као што је договорено  2014. године.

"Два одсто је 'праг, а не плафон'", рекла је она, што би могло да најави будуће планове НАТО-а да захтевају даље повећање ових одвајања.

Сједињене Државе планирају да на самит донесу ДИП 2.0 (Протокол за улагања у одбрану) који ће премашити тренутних два одсто, најавила је НАТО амбасадорка планове у наредних неколико година.

Лидери 31 земље НАТО-а ће се окупити 11. и 12. јула у главном граду Литваније, где ће водити критичке разговоре о будућности НАТО-а, а у вези са евентуалним проширењем.

Очекује се да ће на самиту присуствовати украјински председник Владимир Зеленски, који је већ вршио притисак на НАТО да дозволи Украјини да постане чланица.

Раније ове недеље рекао је да је Украјина "спремна да се придружи" и да би Алијанса требало да донесе одлуку о чланству Украјине на овом самиту.

Што се тиче могућег проширења НАТО-а, Смит и Столтенберг су јасно ставили до знања да постоји широк спектар потенцијалних модела за наставак доприноса НАТО-а Украјини, али да ће решење вероватно бити компромис између различитих мишљења савезника у НАТО.

"Разматрамо бројне опције да сигнализирамо да Украјина напредује у односима са НАТО-ом", рекао је Смит.

Столтенберг је додао да је потребна расправа о безбедносним споразумима пре него што Украјина приступи војном савезу, али није прецизирао о каквом је споразуму реч.

Генерални секретар НАТО-а појаснио је да је на савезницима и Украјини да донесу коначну одлуку о томе када Кијев треба да се придружи и поновио да су посвећени том задатку.

"Када се овај сукоб заврши, имамо оквир да спречимо даље нападе у Украјини", рекао је Столтенберг.

Оба званичника су такође истакла посвећеност НАТО-а победи Украјине у војној операцији са Русијом.

Упитан о дугоочекиваној украјинској контраофанзиви, Столтенберг је рекао да је победа Украјине као независне и суверене нације главни приоритет НАТО-а, али није улазио у детаље.

"Украјинци имају способност да ослободе земље које држе Руси", поручио је он.

image