Свет

Симор Херш: Паника у Стејт департменту због Викторије Нуланд

Идеја да Нуландова дође на место заменице државног секретара довела је делове Стејт департмента скоро до тачке панике, пише чувени новинар
Симор Херш: Паника у Стејт департменту због Викторије НуландGetty © Chip Somodevilla/Getty Images

Заменица државног секретара Венди Шерман поднела је оставку, а њен последњи дан на функцији биће 30. јун, указује чувени новинар Симор Херш на свом блогу.

"Њен одлазак довео је Стејт департмент скоро до панике због особе за коју многи страхују да ће бити њена заменица: Викторија Нуланд", пише Херш.

Како он наводи, агресивни став Нуландове према Русији и антипатија према председнику Руске Федерације Владимиру Путину савршено се уклапају са ставовима председника Џозефа Бајдена.

Чувени новинар цитира извор са директним знањем детаља ситуације, који каже да се разни бирои Стејт департмента жале како Нуландова, тренутно подсекретарка за политичка питања, "дивља" док је државни секретар Ентони Блинкен на путу

Ако Шерманова има став о својој потенцијалној наследници, а мора да га има, вероватно га никада неће јавно поделити, напомиње Херш.

Чувени новинар истиче и да неки делови америчке обавештајне заједнице верују да Бајден сматра да његови изгледи за реизбор зависе од победе над Русијом или неке врсте задовољавајућег решења у сукобу у Украјини.

Блинкеново одбацивање прекида ватре, изречено током његовог обраћања из Финске 2. јуна, иде у прилог таквом размишљању, подсећа новинар.

Херш је 8. фебруара објавио своје истраживање где је, позивајући се на извор са "директним знањем о оперативном планирању", навео да су амерички рониоци поставили експлозиве на руски гасовод у јуну 2022. под окриљем "Балтопс" НАТО вежби, да би их затим детонирала норвешка војска три месеца касније.

Према Хершовим речима, одлуку о покретању операције донео је председник САД Џозеф Бајден након девет месеци разговора са званичницима администрације укљученим у питања националне безбедности, док је његова наводна одлука да се експлозиви и детонирају изазвала бурну реакцију делова америчке обавештајне заједнице.

Он је, поред Џозефа Бајдена, Ентонија Блинкена и Џејка Саливана, именовао управо Викторију Нуланд међу главним кривцима за саботажу.

Разлог саботаже, према Хершовим речима, била је бојазан шефа Беле куће да би се Немачка, која гас из Русије добија преко Северног тока, "охладила" од наоружавања Украјине и примене санкција Русији. Вашингтон негира ове оптужбе.

Херш је претходно напоменуо да је Нуландова изразила задовољство због "гашења" гасовода након што су се експлозије догодиле.

image