Несташица лекова за хемотерапију у САД
Широм Сједињених Америчких Држава месецима траје несташица лекова за хемотерапију, међу којима су карбоплатин и цисплатин, што је принудило докторе и фармацеуте да рационализују са залихама које имају.
Тако су неки пацијенти примили мање терапије него што је потребно или им је продужено време између две хемотерапије, док су други морали да се окрену другим опцијама, пише "Волстрит џорнал".
Око 500.000 пацијената у Америци у ризику је да им терапија буде поремећена, каже начелница у Америчком друштву за клиничку онкологију др Џули Гралоу.
"Лекари ће бити озбиљно онемогућени да побољшају животе својих пацијената и њихово преживљавање ако лекови не буду лако доступни. То је ужасавајуће и ускоро ће постати неодрживо", упозорава изабрана председница Друштва гинеколошке онкологије др Аманда Никлс Фадер.
Лекови за хемотерапију који недостају су јефтини, генерички медикаменти који не доносе много профита – и због тога их производи свега неколико компанија.
Након што је крајем прошле године Агенција за храну и лекове открила проблеме у квалитету у великој фабрици у Индији, компанија је обуставила производњу цисплатина и карбоплатина, што је изазвало оскудицу.
У ординацију др Патрика Тиминса у Олбанију, који лечи гинеколошке пацијенте оболеле од рака, лекови стижу у неправилним размацима. Тиминс је смањио дозе делу пацијената, продужио време између две терапије или смањио број терапија. Каже да је све у оквиру дозвољених смерница, али да је такво давање терапије неуобичајено у нормалним околностима.
"Да ли би то теоретски могло да има негативан учинак на пацијенте. Наравно да би. Али то није нешто што ћемо знати у дужем периоду", каже овај лекар.
У Онколошком центру Универзитета у Синсинатију терапија је поремећена за најмање 24 пацијента. Како објашњавају у овој болници, они који већ учествују у клиничким студијама, они који имају веће шансе за излечење имају предност приликом расподеле терапије, а за њима следе они код којих је болест узнапредовала.
Анкета коју је у мају спровела Национална мрежа за рак у 27 центара за лечење ове болести показала је да је 93 одсто пријавило несташице карбоплатина, а 70 одсто цисплатина. У овим болничким установама рекли су да и даље могу да дају терапије пацијентима који примају цисплатин, али свега 64 одсто њих је рекло да и даље успевају да дају редовну терапију карбоплатином.
"Последњих шест месеци били су најгори у мојој десетогодишњој каријери", истиче помоћница директора за фармацију у центру за рак при државном Универзитету у Охају др Џули Кенерли-Шах.
Почетком месеца, Агенција за лекове и храну (ФДА) одобрила је увоз цисплатина од кинеских фармацеутских компанија како би смањила несташице. Подружница индијске фабрике ових лекова такође је почела да продаје ограничене залихе, рекао је званичник ФДА.