Култура

Салман Ружди: Писци немају велику моћ

Писац каже да у Америци у одређеним приликама ангажује лично обезбеђење, а да му Британија и даље пружа заштиту, "као у добра стара времена"
Салман Ружди: Писци немају велику моћwww.globallookpress.com © Nancy Kaszerman

Скоро годину дана након што је на предавању у Њујорку избоден ножем, у интервјуу за Би-Би-Си писац Салман Ружди је изјавио да се физички осећа "мање-више добро."

Према речима писца, од тог напада и данас има трауме. "Имам веома доброг терапеута, који има много посла", додао је романописац. "И имам луде снове о том нападу."

Пореклом из Индије, из муслиманске породице, Ружди данас живи у Сједињеним Америчким Државама. У својим романима углавном се бави историјским темама - везама између источних и западних цивилизација, којима приступа на начин магијског реализма.

За свој други роман "Деца поноћи" 1981. добио је Бихнерову награду. Магазин "Тајм" је Салмана Руждија прогласио за једног од 100 најутицајнијих људи на свету. На листи од 50 највећих британских писаца после 1945. године, лист "Тајмс" га је 2008. сврстао на 13. место.

Због његовог четвртог романа "Сатански стихови" (1988), изречена му је фатва (смртна казна због повреде шеријата), коју је издао лично ајатолах Рухолах Хомеини, врховни верски вођа Ирана. Од тада се Ружди готово непрекидно налази у центру дебате о цензури, слободи изражавања и верски мотивисаном насиљу.

Способност да излечимо саме себе

После прошлогодишњег напада у Њујорку, његов агент је описао Руждијеве ране као "дубоке". "Имао је три тешке ране на врату и још око 15 рана на грудима и трупу."

После напада, прикључен је на респиратор и шест недеља је провео у болници. Констатовано му је оштећење јетре, губитак вида на једно око и парализа шаке због оштећења нерава. Ипак, писац тврди да "људско тело има невероватну способност да се само излечи."

Осумњичени Хади Матар оптужен је за "убиство у покушају", али се изјаснио да "није крив".

На питање да ли ће присуствовати суђењу, Ружди је рекао да то зависи од тога да ли ће Матар променити свој исказ: "Неколико хиљада људи је видело напад. Верујем да је његов исказ само игра и да би се могао променити. Да сам његов адвокат, саветовао бих му да то уради."

"Ако промени своје изјашњавање о кривици, онда неће бити суђења, постојаће само изрицање казне, а ту, можда, није ни потребно моје присуство."

"Двоумио сам се у вези с тим", додао је писац. "Постоји један део мене који заправо жели да га упозна."

Шта писци могу да ураде?

Ружди управо пише књигу о том скоро фаталном инциденту у коме је избоден ножем. За Би-Би-Си је рекао да то неће бити више од "неколико стотина страница." "У соби је тај огромни слон и, док се не позабавим тиме, тешко је нешто друго схватити озбиљно", додао је Ружди.

Прошлог месеца, у виртуелном појављивању на једном књижевном фестивалу у Британији, аутор је изјавио да то "није најлакша књига за писање", али да кроз то мора да прође како би могао да ради нешто друго. "То је оно што писци могу да ураде", сматра писац.

Ружди је рекао и да у Америци, у одређеним приликама, ангажује лично обезбеђење, а да му британска држава и даље обезбеђује заштиту, "као у добра стара времена." "Писци немају велику моћ. Ми немамо војску", примећује Ружди. "Оно што имамо то је способност да пишемо о свету."

Ружди тврди да се свет драматично променио од 1988, када су објављени "Сатански стихови", али да радикализација религије и даље представља огромну претњу друштву.

"Морамо направити разлику између приватне вере и политизације било које религије. У Америци тренутно имамо веома екстремну верзију хришћанства, која је у великој мери одговорна за дебату о абортусу."

"Лично, нисам религиозна особа", рекао је писац. "Никада нисам ни био, долазим из породице која није била посебно религиозна. Религија ми није потребна. Ако има људи којима то треба, то је њихова ствар, све док се не политизује."

"Када се религија политизује, она постаје свачији посао", сматра Ружди. "Особа која изабере насиље, према мом мишљењу, не представља неку религију већ насиље и према њој се мора односити на тај начин."

Смех као начин суочавања са зверстима

Иначе, приказ исламског пророка Мухамеда у "Сатаниским стиховима" у исламском свету доживљен је као богохуљење, а књига је забрањена у многим муслиманским земаљама, укључујући Иран. Контроверзни роман изазвао је насилне демонстрације у Пакистану и Кашмиру.

После изрицања фатве, Ружди се крио скоро једну деценију због претњи смрћу које је свакодневно добијао.

У последње време, дао је само неколико интервјуа и неколико пута се појавио на књижевним фестивалима и додељивању награда.

Његова нова књига "Град победе" завршена је непосредно пре прошлогодишњег напада, а критика ју је добро прихватила. То је књига о детету у средњовековној Индији, које доживљава "божански сусрет", а тај сусрет мења ток историје.

Ружди је заговорник слободе изражавања, за коју сматра да је данас угрожена и на Западу.

У интервјуу за Би-Би-Си, писац је одао почаст Милану Кундери, аутору "Неподношљиве лакоће постојања", који је преминуо у 94. години у Паризу, после дуге болести. "Дуго сам размишљао о њему", рекао је Ружди. "Кундера говори о смеху као о начину суочавања са зверствима."

"Наравно, у његовом случају, зверство је комунизам", додао је. "Ипак, мислим да то није лош савет."

Ружди, који се женио пет пута, дао је име једном свом детету по чешком писцу.

image