Свет

Ситуација која се није догодила деценијама: Амерички војник побегао у Северну Кореју

Пентгон покушава да сазна шта је са америчким војником који је прешао у Северну Кореју
Ситуација која се није догодила деценијама: Амерички војник побегао у Северну КорејуGetty © Chung Sung-Jun / Staff

Пентагон је саопштио да покушава да утврди судбину америчког војника који је неовлашћено прешао из Јужне у Северну Кореју.

Војска САД идентификовала је војника као Трависа Кинга, који је у службу ступио 2021. и против кога је требало да буде покренут дисциплински поступак, преноси Ројтерс.

Кинг је, наводе амерички војни званичници,"намерно и неовлашћено" прешао у Северну Кореју док је обилазио демилитаризовану зону која раздваја север и југ полуострва од завршетка Корејског рата 1953. године.

"Верујемо да је он тренутно у притвору (Демократске Народне Републике Кореје) и радимо са нашим колегама (из Корејске народне армије) на решавању овог инцидента", навео је портпарол америчких снага у Кореји пуковник Исак Тејлор у саопштењу.

Амерички званичници нису навели колико дуго је Кинг био у Јужној Кореји, али се у једном тренутку суочио са дисциплинском казном због напада и провео је 50 дана у притвору.

Није познато да ли је Кинг то време провео у притвору Јужне Кореје или у америчком војном притвору, али према речима америчких званичника, у неком тренутку након пуштања на слободу отпраћен је на аеродром на лет назад за Сједињене Државе.

На аеродрому, Кингова пратња није могла да прође са њим безбедносни контролни пункт, и у неком тренутку након тога он је напустио аеродром и касније кренуо у обилазак Заједничке безбедносне зоне.

Верује се да је Кинг први амерички војник који је прешао у Северну Кореју од 1982. године.

Кинг је сада у рукама режима који Сједињене Државе сматрају великим непријатељем, а неизвесно је какве би војнообавештајне податке он могао да пружи Пјонгјангу.

Он највероватније није имао приступ информацијама највишег нивоа, али самим тим што је припадник америчке војске, могао би да говори о распореду база, као и о томе које јединице се где налазе и колико војника где има.

Тренутно није јасно какве су Кингове намере.

Амерички медији оцењују да би то могло да изазове праву дипломатску главобољу за Сједињене Државе док оне, заједно са савезницом Јужном Корејом, покушавају да изврше притисак на Пјонгјанг, док та изолована нација лансира балистичке ракете.

image