Топлотни талас широм Европе: Да ли је ово само почетак и за колико ће температура да порасте
Температурни рекорди су ове недеље оборени на три континента, јер је топлотни талас истовремено захватио Европу, Сједињене Америчке Државе и Азију, пише британски "Телеграф".
Климатолози тврде да су ови услови резултат климатских промена и да ће убудуће постајати све горе.
Планета се до сада загрејала за 1,2 степени Целзијуса у односу на период пре индустријске револуције и наставиће да се загрева све док емисије угљен диоксида не падну на нулу, тврде ови научници.
"Ово је само почетак", сматра Сајмон Луис, који се бави науком о глобалним променама на Универзитетском колеџу у Лондону.
"Ово што сада видимо доноси загревање од 1,2 степена", истиче Луис, додајући да, уколико све остане по старом, "треба очекивати загревање од 2,7 степени Целзијуса до 2100. године, а то је већ застрашујуће".
Када је реч о овогодишњем топлотном таласу, изгледа да ће Велика Британија избећи оно најгоре. Појас снажног ветра, који дува од истока ка западу, тренутно се задржава јужно од Ламанша у облику латиничног слова "U", у близини јужних обала Британије.
Резултат тога је низак притисак и присуство арктичког ваздуха у Британији, док се у континенталној Европи дешава обрнуто: врућ ваздух се усисава из Африке.
У Грчкој су летовалишта евакуисана због шумских пожара, док су у Италији температуре достигле 44 степена Целзијуса.
САД и Кина доживљавају ефекат топлотне куполе, где температуре расту и до 47 степени, на пример у Аризони, док је у кинеској провинцији Синђанг измерено чак - 80 степени Целзијуса.
Према подацима научника из Института за глобално здравље из Барселоне и француског Националног института за здравље, прошлогодишњи топлотни таласи проузроковали су смрт око 60.000 људи у Европи, укључујући и 3.000 у Великој Британији.
На спољашњој температури од 42 Целзијуса почињу знаци топлотног удара.
"Људи са срчаним обољењима, труднице и старији (изнад 65 година) треба да избегавају путовања и не би требало да путују у Европу", каже Малколм Мистри, доцент за климу на Лондонској школи за тропску медицину.
Повишене температуре представљају опасност и за раднике у грађевинарству и пољопривреди.
Клои Бримикомб, климатска научница и истраживач екстремне топлоте на Универзитету у Грацу, упозорава да су најугроженије труднице и деца.
"Такође, бележимо пораст броја превремених порођаја и броја пријема у болнице."