Свет

"Мигрантска криза се вратила": Расте број захтева за азил у Немачкој, две трећине млађи од 30 година

Највећи број пријављених је из Авганистана и Сирије а чак 71,6 одсто тражилаца азила су мушкарци
"Мигрантска криза се вратила": Расте број захтева за азил у Немачкој, две трећине млађи од 30 година© Tanjug/AP Photo/Yousef Murad

Мигрантска криза се вратила, алармантно упозорава немачки таблоид "Билд", преносећи оцену шефа синдиката немачке полиције Хајка Тегаца да су бројке "изузетно драматичне".

Како се наводи, број захтева за азил у Немачкој нагло је порастао у 2023. години, а очекује се да буде још већи, саопштила је Савезна канцеларија за миграције ове државе.

Према подацима канцеларије, у поређењу са првом половином 2022. године, поднето је 77,5 одсто више иницијалних пријава за азил.

Према писању "Билда", полугодишњи извештај канцеларије показује да је од јануара до јуна поднета 162.271 пријава, од којих 150.166 почетна.

Поређења ради, у првој половини 2022. поднето је 84.583 пријава.

Највећи број пријављених је из Авганистана (27.310 пријава, повећање од 80 одсто) и Сирије (24.492, то јест 77 процената више).

Посебно расте број тражилаца азила из Турске, њих је било 19.208, што је повећање од 209 процената у односу на претходну годину.

У 2022. поднето је укупно 217.774 захтева за азил у Немачкој, што је нови рекорд у годинама након избегличке кризе 2015. и 2016, када је забележено готово пола милиона пријава. Очекује се да би ове године могло да их буде и много више.

"Билд" наводи да је више од две трећине пријављених млађе од 30 година, а чак 71,6 процената тражилаца азила су мушкарци.

Све је већи број избеглица из Украјине, а немачке општине не могу да се изборе са ситуацијом коју је шеф савезне полиције Хајк Тегац назвао "веома драматичном".

"Несумњиво је доказано да су мере које су договорене на самитима о избеглицама пропале. Државе и општине ускоро неће моћи да омогуће пристојан боравак за ове људе", истиче Тегац.

Овај тренд могао би и да разбесни Немце, па је тако градоначелник Тибингена Борис Палмер недавно упозорио да би оваква ситуација могла да изазове масовне протесте, јер ће се људи запитати "где би они сами требало да живе уколико поново дође до оснивања и преуређивања простора за мигранте".

image