Свет

РТ Балкан анализа: Шта се крије иза оптужнице против Доналда Трампа

Политиколог Александар Павић каже да процес против Доналда Трампа апсолутно нема везе са правдом, већ са борбом за превласт и моћ
РТ Балкан анализа: Шта се крије иза оптужнице против Доналда Трампа© Jeff Swensen/Getty Images

Најновија оптужница против бившег председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа очигледан је покушај дисквалификације главног противкандидата дубоке државе и то је свакоме јасно, каже за РТ Балкан политиколог Александар Павић.

"Ово је намерна ескалација унутрашње политичке борбе у Америци. Сада се више и не труде да сакрију да је дубока држава, то јест естаблишмент који води Демократска партија, претворила институције у оружје. Међу њима је и Министарство правде, које у исто време док прогони Трампа за сваку ситницу, покушава да заташка очигледан скандал везан за Хантера Бајдена", истиче Павић.

Наш саговорник наводи да је ово постао кафкијански процес. "Они имају инструменте - ако желимо некога да оптужимо, наћи ћемо нешто за шта ћемо да га оптужимо."

Оцењује да, иако је против Трампа подигнут већ поприличан број оптужница, није искључено да ће бити и нових, "ако одлуче да су им потребне".

"Они то могу да произведу, нема ту више никакве демократске контроле. Сада је само питање њихове политиче процене, ако буду сматрали да ни ово није довољно, пробаће да нађу још нешто", додаје Павић.

Међутим, подсећа да је Доналд Трамп рекао да ће, чак и ако заврши у затвору, да се кандидује за председничке изборе који ће бити одржани у новембру 2024. године.

Борба за моћ

Каже да је Трампу кроз цео овај процес рејтинг заправо и скочио, а да је проналазак алтернативе за председничког кандидата све тежи.

"Неки ће рећи да је све ово можда урађено и свесно. Они су 2016. чак потценили Трампа, па су многи у делу естаблишмента навијали да Трамп буде противкандидат јер су мислили да ће лако против њега. Може лако да се деси да неки тако мисле и сада, да мисле да ће га довољно сатанизовати и да ће им проћи још једна изборна крађа", наводи наш саговорник.

Павић наглашава да овај процес апсолутно нема везе са правдом, већ са борбом за превласт и моћ.

"Дигли су му рејтинг, и не само да ће ово да утиче на кампању, него ће му бити кампања. Окосница кампање ће бити прогон који одржава дубока држава против које се он бори. Наравно, он неће говорити само о томе, али ће то бити окосница, да се Америка претворила у полицијску, скоро тоталитарну државу. Он је савршен пример тога и они једноставно праве кампању за њега", наводи Павић.

Подсећа на чињеницу да је Трамп још 2015. године, када је изјавио да му је циљ да унапреди односе са Русијом, дошао на мету дубоке државе.

"Америка није одустала од пројекта смене режима у Москви и распарчавања Русије, а оног тренутка кад се тако декларисао, Трамп је постао њихов непријатељ", закључује Павић.

"Ово никада до сада у Америци није рађено"

Новинарка Љиљана Смајловић оцењује да америчка власт чини све што може да спречи Доналда Трампа да поново постане председник.

Смајловић за РТ Балкан напомиње да је ова оптужница посебно интересантна за Србију, с обзиром на то да је специјални тужилац Џек Смит који је подигао оптужницу против Трампа, човек који је као амерички тужилац радио у Хашким судовима.

"Он је овде користио правну теорију, односно правни маневар какав никада није извођен у случају неког америчког председника и који је релативно непознат у америчкој политичкој пракси. Видела сам да медији и амерички стручњаци који подржавају ову оптужницу кажу да је тужилац показао изузетну равнодушност према политичком тренутку. Мени се, међутим, чини да је потпуно супротно, пре бих се сложила са критичарима који кажу да је он био мотивисан политичким разлозима", наводи Смајловић.

Истиче да се, у периоду када су почела суђења српским председницима и генералима у Хашком суду, бунила јер је сматрала да је "скандалозно и понижавајуће што се југословенском председнику суди по закону који је у Америци смишљен само за мафију". Тај закон је, истиче, коришћен само да би биле осуђене вође мафије које је тешко осудити, јер они обично не морају да "прљају руке", већ имају извођаче за своје прљаве радове. Уз помоћ поменутог закона могуће је оптужити и осудити више људи, ако их је везивао исти циљ.

"Мени се тада чинило да је ван памети да се председнику суди по закону по ком се у Америци суди практично и искључиво члановима мафије. Сада видим да је тада требало да предвидим, да ако је то почело у Хагу, и ако се успешно изведе, да ће, као што то бива у политици, једног дана неко у Америци рећи 'то је на оним судовима прошло лако, па бисмо могли и ми то да искористимо у САД", појашњава наша саговорница.

Указује на чињеницу да тужилац Џек Смит диже оптужницу у којој не оптужује Трампа да је организовао упад у Конгрес, чак ни да је подстрекавао насилни упад у Конгрес, већ да је "ширио дестабилизујуће лажи" да би оспорио резултате избора и спречио трансфер власти.

"То значи да ће тужилац на суду да доказује да је Трамп свесно знао да лаже када је износио неке политичке тврдње и оцене, и то није лака тематика, али ту морате да уђете у то шта је човек знао, да ли је говорио оно што мисли, или је знао да лаже. То никада до сада у Америци није рађено, не само против једног председника, него то се у америчкој политици уопште није радило. Да не говорим о томе да се руши читава америчка традиција где она не поступа као банана држава. Када изгубите државничку моћ, не гледају како да вас кривично оптуже и како да вас склоне да не можете никада поново да будете политички супарник", појашњава Смајловић.

Преписани хашки модел

Каже да "као што је Слободан Милошевић био оптужен за политику коју је водио, а читав његов државни врх био оптужен као саучесник у злочиначкој завери да се истребе Бошњаци, Албанци да се протерају Хрвати, овде се Трамп означава као кривац за то што је један број људи тврдио да су избори покрадени".

"Ово је врло карактеристично за Хаг - у оптужници је наведено шест учесника у завери, они нису именовани, али је могуће је препознати неке од њих. Један од њих је Крис Кристи, који се такође кандидује за кандидата Републиканске странке за председника. Оптужница је срочена тако да ти људи који су учесници у завери могу да буду оптужени у сваком тренутку, али се тиме што се не именују отварају врата да постану сарадници тужилаштва и да тако избегну оптужбу. То је идентични, преписани, тачни хашки модел", наводи Смајловић.

Подсећа да је, тако, бивша главна тужитељка Међународног кривичног суда у Хагу Карла Дел Понте успела да издјествује да јој српски генерали, у страху да ће и сами бити оптужени, предају копије тајних докумената. На основу њих је она долазила у Београд и говорила - "знам да имате овај документ, дајте ми оригинал, да бих могла да их користим на суду", а након тога документе није ни вратила.

"Тешко је рећи колико ће ово имати ефекта на Трампа, пошто већ постоје истраживања по којима пола Америке сматра да су све оптужнице политички мотивисане. Све је још сумњивије јер је суђено хиљадама људи који су насилно упали у амерички Конгрес, а прошле су две године пре него што је покренута истрага против Трампа. Она је званично покренута седам дана након што је Трамп најавио да ће се борити за републиканску  председничку номинацију", каже наша саговорница.

Истиче да је Трамп познат по томе "да верује у оно у шта му одговара да верује".

"То већ његов адвокат говори - одакле вам идеја да Трамп није веровао у своје тврдње? То можда није препорука да постанете председник Америке, али сигурно није доказни материјал помоћу кога се неко може послати у затвор", додаје Смајловић.

Како каже, једна од последица је то што ће за Трампа бити "немогуће да води кампању", с обзиром на то да ће морати да се појављује на суду.

"Ово је као да неког Гуливера саплићете са хиљаду малих конопаца, подметања, замки", закључила је Смајловић.

image