Свет

Подижу самопоуздање?! НАТО никад "спремнији" док им наоружање гори у Украјини (ВИДЕО)

Није ово први пут да НАТО најављује велика улагања у наставак сукоба, али ни први, а ни последњи пут да ће се неизбежно разочарати
Подижу самопоуздање?! НАТО никад "спремнији" док им наоружање гори у Украјини (ВИДЕО)www.globallookpress.com © Adrian Wyld/Keystone Press Agency

Организација Северноатлантског споразума (НАТО) на Твитеру је објавила видео-снимак уз опис - "НАТО је спреман да заштити сваки педаљ своје територије".

Из НАТО-а даље наводе да су се савезници договорили да повећају број борбених група ако и када буде потребно.

Савезници су одлучили да НАТО мора да буде способан да брзо повећа своје снаге на истоку Алијансе, претварајући их у бригаде додавањем снага како би "народ био безбедан".

"Спремни смо за борбу", тврди НАТО, са истим ентузијазмом који је, заједно са колективним Западом, показао на почетку сукоба у Украјини.

Месецима је најављивана сигурна и брза победа Украјине против Русије. Иако не одустаје од слања наоружања и милиона у војној помоћи Украјини, чини се да НАТО није толико спреман колико тврди.

Подсетимо се украјинске офанзиве која је најављивана месецима и од које је Запад имао велика очекивања. Није ово први пут да НАТО најављује велика улагања у наставак сукоба, али ни први, а ни последњи пут да ће се неизбежно разочарати.

Руски министар одбране Сергеј Шојгу раније данас саопштио је да је од фебруара 2022. године, Украјина добила стотине тенкова, више од 4.000 борбених оклопних возила, више од 1.000 артиљеријских оруђа, као и десетине савремених вишецевних ракетних бацача западне производње и противваздушних ракетних система.

Укупан износ помоћи НАТО-а, Европске уније и њихових партнера премашио је 160 милијарди долара. Међутим, чини се да ни то није довољно, с обзиром на изузетно лош успех Украјине на бојном пољу.

У месецима за нама показало се да западно наоружање није толико снажно колико су савезници Кијева, међу којима и НАТО, обећавали. Застарело оружје, са бројним техничким недостацима, чини се, Кијеву је донело више лошег него доброг.

Да НАТО није спреман, у шта покушава да убеди свет, показују и изјаве које стижу са Запада, на пример из Сједињених Америчких Држава. 

Војни стручњаци упозорили су да ће сукоб вероватно трајати још дуго, а да ће притисак на Украјину, али и њене западне савезнике, опстати и у годинама које долазе. Од када су украјинске операције започеле пре око два месеца, њихове трупе су успеле да заузму само неколико мањих села и, према наводима самог украјинског Министарства одбране, свега двестотинак квадратних километара на југу земље.

Поред оружја, изгубљен је и велики број живота. Амерички генерал и некадашњи саветник у Пентагону Даглас Мекгрегор недавно је казао  да су украјинске трупе изгубиле 400.000 војника од почетка сукоба, а да "НАТО наставља да форсира самоубилачку офанзиву".

"Претворили смо Украјину у гробље. Украјинска војска је постала постала топовско месо. А ми им говоримо да иду у напад, да заузму неколико километара како би показали својим НАТО донорима да су и даље живи. Ово је лудост, потпуно бесмислено. Људи у Вашингтону и НАТО престоницама су нехумани", рекао је амерички генерал.

Да постоје бројне несугласице у Алијанси јасно је и из извештаја који је пре неколико недеља објавио бриселски "Политико".

Наиме, Сједињене Америчке Државе и савезници још се нису договорили ко ће обучавати украјинске пилоте да управљају борбеним авионима Ф-16, као ни где ће обука бити организована. 

Данска и Холандија пре више од два месеца су најавиле да ће предводити међународну коалицију за обуку украјинских пилота за управљање борбеним авионима америчке производње, а коалиција је од тада нарасла на 11 чланица, међу којима су Канада, Пољска и Велика Британија.

Међутим, ниједан пилот до данас није започео обуку, а амерички званичници још не знају ни у којој држави ће обучавати Украјинце. Додатни проблем за Кијев је чињеница да САД морају да потпишу дозволу за трансфер авиона и додатног материјала за обуку, али ни Бела кућа, ни Пентагон нису саопштили када би могли да дају одобрење за слање авиона. Није познато ни да ли је било која чланица НАТО-а у Европи заиста послала неки од авиона Ф-16 у Украјину. 

Кијев авионе и обуку и даље чека, а да ли ће они заиста стићи или ће бити "обећање лудом радовање", остаје да видимо.

image