Свет

Нова гасна криза на помолу? Нико не зна где ће бити стварни плафон тржишне цене

Ове зиме би нова нестабилност наваке гаса могла да доведе до већих рачуна за грејање у домаћинствима, али и за велике потрошаче гаса међу којима су индустрија челика, ђубрива и керамике
Нова гасна криза на помолу? Нико не зна где ће бити стварни плафон тржишне ценеwww.globallookpress.com © Stefan Sauer/dpa

Гас поново постаје претња глобалној економији, будући да могући штрајкови у Аустралији (великом извознику) прете да наруше крхку равнотежу глобалних залиха и увећају потрошачке рачуне, пише "Блумберг".

Најновија ескалација страха за стабилност снабдевања изазвана је спором око плата и услова у аустралијским фабрикама које припадају "Шеврон корпорацији" и "Вудсајд енерџи групи" које производе 10 одсто глобалних залиха течног природног гаса. 

Власници ових фирми добро су се опарили због рекордних цена гаса, али су радници остали кратких рукава и захтевају да добију већу надокнаду.

"Потенцијални штрајк долази у време када је тржиште гаса у несигурном стању иако су цене пале и на релативно су ниском нивоу него недавно", каже за "Блумберг" Остин Калеклев, главни извршни директор бродовласника "Флек ЛНГ" у Ослу који управља океанским танкерима за гас.

Величина погођеног аустралијског годишњег производног капацитета је нешто више од два и по пута већа од америчког "Фрипорт ЛНГ" у Тексасу, где је вишемесечно гашење услед експлозије и пожара у јуну 2022. такође узбуркало тржиште.

Иако су цене гаса још увек далеко од највиших вредности које су бележене пре око годину дана, ове зиме би нестабилност ипак могла да доведе до већих рачуна за грејање у домаћинствима, али и за велике потрошаче гаса међу којима су индустрија челика, ђубрива и керамике, које се и даље пате од прошлогодишњих осцилација.

Какве су размере кризе која прети енергетском систему указује и прорачун "Блумберговог" саговорника, директора "Си енерџи консалтинга" Клаудија Стуера, да уколико би штрајк у аустралијским фабрикама "Горгон", "Витстон" и "Норт вест шелф" потрајао месец дана, то би утицало на снабдевање количином од три милиона тона.

Под притиском су иначе и други произвођачи.

Руски извоз ЛНГ је последњих недеља смањен због одржавања два највећа објекта, а Тринидад и Тобаго затворили су једну фабрику због радова планираних за већи део августа. Египат је зауставио скоро сав извоз, док је и нигеријско снабдевање лоше услед дуготрајног снабдевања гасом и безбедносних проблема.

САД које према "Блумбергу" важе за највећег и најфлексибилнијег добављача ЛНГ-а, због свега овога вероватно ће добити велику пажњу купаца који траже алтернативе.

Тајминг се, међутим, поклапа са текућом сезоном урагана на Атлантику, која је до сада поштедела америчку обалу Залива, где су концентрисани амерички извозници ЛНГ. Шансе за необично активну сезону урагана на Атлантику ипак расту како температуре океана постају све топлије.

Ако се прекид снабдевања у Аустралији продужи до септембра, то би утицало на глобално снабдевање и цене уочи грејне сезоне. Цене у Азији и Европи би морале да расту да би привукле расположиви ЛНГ и одржале домове топлим. За неке сиромашније купце, као што је Индија, ЛНГ би могао да постане прескуп.

"На скученом тржишту ЛНГ-а, ово би могло довести до повећања оба индекса цена јер се кључна регионална тржишта такмиче за ограничене залихе ЛНГ-а", рекао је Стеуер за "Блумберг" додајући да нико не зна где ће бити стварни плафон тржишне цене.

image