Свет

Земљотрес из Кине: Откривен тајни амерички систем глобалног надзора

Кина идентификовала одговорне за сајбер напад на Центар за праћење земљотреса у Вухану
Земљотрес из Кине: Откривен тајни амерички систем глобалног надзораwww.globallookpress.com © Silas Stein/dpa

Кинески званичници који истражују сајбер напад на Центар за праћење земљотреса у Вухану, пронашли су злонамерни софтвер који показује карактеристике америчких обавештајних агенција и тако разоткрили тајни систем САД за глобално надзирање који представља озбиљну претњу по кинеску националну безбедност и светски мир, пише "Глобал тајмс".

Центар за праћење земљотреса у Вухану је 26. јула известио да су неке тачке за прикупљање података о земљотресима хаковане. Национални центар за сајбер претње (ЦВЕРЦ) одмах је формирао истражни тим који је пронашао веома комплексан програм који одговара карактеристикама америчких обавештајних агенција, веома прикривен и са циљем да украде податке везане за праћење земљотреса, са јасном војно-извиђачком сврхом.

Ду Женхуа, виши инжењер из ЦВЕРЦ-а, рекао је за "Глобал тајмс" да су земљотреси честа појава у Кини и изазивају тешке губитке живота и материјалну штету. Због тога, каже, Кина придаје велики значај праћењу земљотреса и раном упозоравању.

Да би се побољшала способност праћења и раног упозоравања на геолошке катастрофе, подаци за праћење земљотреса укључују не само основне информације као што су магнитуда и епицентар, већ и богате географске и геолошке податке као што су површина деформације и хидролошки мониторинг, рекао је Ду. Ови подаци такође имају велику вредност као војни обавештајни подаци.

"Ови подаци могу да прикажу основно функционисање привреде и друштва наше земље од макро до микро нивоа и пруже свеобухватну подршку за интегрисано доношење одлука и реаговање у ванредним ситуацијама. Они су ресурси подршке за територијалну и националну безбедност. Дакле, сајбер напад на центар за праћење земљотреса од стране америчких обавештајних агенција био је планирана и унапред смишљена акција сајбер војног извиђања", приметио је експерт.

Сјао Сингуанг, члан Националног комитета Кинеске народне политичке консултативне конференције (ЦППЦЦ) каже да подаци Центра за праћење земљотреса нису једино што САД таргетирају.

Још има много случајева крађе информација који циљају на друга поља. Користећи своју глобалну свеобухватну обавештајну способност, заједно са различитим средствима за упад, крађу и друге мере за добијање свих врста телеметријских података, и комбиновањем других помоћних података из више извора, формирају способност анализе, процене, приписивања и лоцирања кинеских економских, друштвених операција, па чак и војних акција, објаснио је он.

Ду је поручио и да је сајбер напад ове врсте јасно кршење међународног права и озбиљно нарушавање националне безбедности и јавног интереса Кине.

"У ствари, већ дуже време, сајбер напади САД на кључну информациону инфраструктуру Кине су били свеобухватни, а владине агенције, универзитети, истраживачке институције и велике корпорације су све биле на мети њихових активности сајбер шпијунаже. САД покушавају да искористе ова неправедна средства да се свеобухватно украду кинеске политичке, економске, војне и дипломатске осетљиве информације, да се обуздају развој и напредак Кине и да се одржи светска хегемонија САД", рекао је он.

image