Коначно се сетили: Аустралијанци гласају хоће ли "признати" Абориџине
Абориџини, аустралијски аутохтони народ чије име у буквалном преводу значи "од почетка" имају богатију историју од историје својих колонизатора и дефинитивно су старији од државе коју насељавају, али су дочекали да у 21. веку коначно буду "признати". Дакле, иако су ту- од почетка.
Колико год необично звучало, аустралијски референдум за промену Устава како би се коначно признали домородачки народи, премијер Ентони Албанезе најавио је за 14. октобар.
Уколико пак узмемо у обзир начин на који се белачко становништво деценијама односило према овдашњим староседеоцима, можда и не би требало да нас чуди што Абориџини и људи са острва у Торесовом пролазу коначно добијају могућност да у оквиру парламента саветују владу о питањима која се тичу њихових заједница, односно о оснивању саветодавног тела, домородачког одбора "Глас парламенту".
Крајње је, дакле, било време за макар овај уставни помак у историји заједнице, коју су белачке власти све до шездесетих година (прошлог века), између осталог, попут каквих животиња везивали ланцима за вратове.
Историја пуна убистава, раздвајања од породица, асимилације, протеривања, тлачења и дискриминације - историја је Абориџина, као и уосталом већине народа који су имали посла са западним колонизаторима. Аустралијски домороци за почетак су 2009. године због свега тога добили - извињење. А ево, коначно и "признање" да постоје на територији државе - настале њиховим истребљивањем.
Да би референдум успео потребно је да се више од 50 одсто бирача изјасни за ту промену и то у најмање четири од шест аустралијских савезних држава, пренео је Ројтерс.
Албанезе је, како наводи Танјуг, датум референдума објавио на конференцији за новинаре у савезној држави Јужној Аустралији, која би могла и одредити исход референдума.
Домороци иначе чине 3,2 одсто становништва у Аустралији од укупно 26 милиона.
Заговорници промене Устава тврде да ће то помоћи у поправљању нарушених веза с абориџинском заједницом и да ће ујединити нацију, док противници ипак истичу да ће све ово довести до поделе међу Аустралијанцима.