Свет

"Република": Запад спреман за преговоре са Москвом ако Украјинци заузму Херсон

Враћање стратешки важног Херсона под контролу украјинских снага омогућио би Кијеву да преговара са позиције силе, преноси италијанска "Република"
"Република": Запад спреман за преговоре са Москвом ако Украјинци заузму Херсонwww.globallookpress.com © Gertrud Zach

Сједињене Америчке Државе и НАТО у потрази су за правим тренутком да "погурају" наставак дипломатских преговора Кијева и Москве и биће спремне да то и ураде у случају да украјинске снаге заузму Херсон, пише данас "Република".

"Пораз руске војске на једној од најважнијих капија Азовског мора и Крима може представљати конкретну могућност за отпочињање првих правих преговора са Москвом", наводи лист.

Херсон, један од четири региона који су се припојили Руској Федерацији, има стратешки значај, јер се налази уз Крим, што би, како пише италијански лист, отворило могућност Кијеву да преговара са Москвом са позиције силе.

Преузимање контроле над Херсоном омогућило би украјинским снагама да управљају копненим путем од остатка Руске Федерације до Крима, као и воденим ресурсима неопходним за живот на полуострву. То би, како оцењују на Западу, био први прави тренутак за наставак преговора.

Према подацима који круже канцеларијама Брисела, Запад је уверен да је Москва под притиском и да би враћање Херсона под украјинску контролу представљало прекретницу у сукобу. Због тога Бела кућа сада, први пут од почетка руске операције, украјинску владу позива да размотри могућност поновног отварања дијалога са Москвом. "Али не без Херсона и не у овом тренутку", јер би преговори у овој фази само дали Москви времена да реорганизује своје снаге.

Наводи се и да украјинске трупе треба да сачекају нову туру помоћи са Запада. Реч је о војној техници која се специјално шаље Кијеву ради постизања војних циљева у Херсону. Како преноси италијански медиј, нове испоруке би требало да неутралишу беспилотне летелице иранске производње.

Лист пише и да у Вашингтону оцењују да би за Запад било боље да актуелни руски председник Владимир Путин остане на власти, него да га замени неко ко би потпао под утицај Кине.

"Путинов потпуни пораз имао би гору последицу - препуштање Кини контроле над Русијом", наводи лист.

За крај, „Република“ преноси да би предстојећи међуизбори у САД и потенцијални сусрет америчког и руског председника на самиту Г20 могли да утичу на даљи развој догађаја у Украјини, иако чак ни поновни почетак преговора не би одмах довео до мира, али можда до прекида ватре у Донбасу.

image