Си-Ен-Ен: Мрачни изгледи за демократе на америчким међуизборима
Америчке демократе излазе на међуизборе суочене с "ноћном мором" – нису успели да обуздају инфлацију и оптерећени су великим гафовима председника Џозефа Бајдена, оцењује Си-Ен-Ен.
Пале су у воду наде да ће то што је Врховни суд поништио право на абортус, те низ успеха у усвајању закона у Конгресу, спречити пораз владајуће странке на међуизборима. При томе, високи животни трошкови иду у прилог све већој рецесији.
Демократе ризикују и да изгубе контролу над Представничким домом, а републиканци се надају већини у Сенату, што ће додатно оптеретити Бајденову кандидатуру за реизбор на место председника. Уз то Доналд Трамп очигледно намерава да у наредним данима објави своју кандидатуру за повратак у Белу кућу.
Очекује се да ће политички подељена нација, коју уједињује само осећање незадовољства курсом којим иду САД, искористити изборе да казни странку на власти.
"Ево где су демократе: они поричу инфлацију, они негирају злочине, они негирају образовање", изјавила је председница Републичког националног комитета Рона Макданијел у емисији "Стејт ов јунион" Си-Ен-Ена.
С друге стране, дугогодишњи демократски консултант Хилари Розен рекла је у истој емисији да је њена странка погрешно проценила расположење бирачког тела.
"Лојалан сам демократа, али нисам срећна. Мислим да нисмо слушали гласаче пред ове изборе. И мислим да ћемо имати лошу ноћ. Јер када вам бирачи изнова и изнова говоре да им је највише стало до економије, треба да их слушате."
Бивши демократски председнички кандидат Берни Сандерс, независни сенатор из Вермонта, упозоравао је претходних недеља Белу кућу да се хитно ухвати укоштац с економским проблемима, премда је признао став своје странке да су демократска начела на удару, и истакао важност права на абортус.
Чини се да су демократе касно схватиле да повољан период током лета, подстакнут падом цена бензина, неће трајати довољно дуго да ублажи тешке политичке околности изазване привредним проблемима.
Лоше изгледе за демократе потврдила је анкета Си-Ен-Ена објављена прошле седмице –констатовано је да је за око 51 одсто гласача кључна економија у опредељивању коме ће дати глас. Само 15 одсто је навело питање абортуса. Међу бирачима којима је економија највећа брига 71 одсто планира да гласа за републиканце у свом округу за Представнички дом. А 75 одсто гласача мисли да је привреда већ у рецесији, што значи да ће Бајденови напори да истакне нека несумњиво јака економска поља – укључујући ниску стопу незапослености – вероватно остати без резултата.
Бајден је тврдио да је поново покренуо производњу, масовно отворио нова радна места, те да улаже снажне напоре да се супротстави Кини. Такође, упозоравао је да ће републиканци уништити социјално и здравствено осигурање на које се многи Американци ослањају. Ипак, у пракси, председник не може много да уради не би ли сам брзо спустио инфлацију. Ту су пресудне Федералне резерве а стратегија Централне банке да повећа каматне стопа могла би да изазове рецесију која би додатно угрозила Бајденово председниковање.
Републиканској партији иде у прилог и то што је Трамп одложио своју очекивану најаву кампање за председничког кандидата до краја међуизбора, и тако лишио Бајдена могућности да ове изборе искористи за директан сукоб с побуњеником, чиме би потенцијално ублажио свој ниски рејтинг и придобио гласаче који су Трампови противници.