Свет

"Блумберг": Руска пшеница нема конкуренцију

Испоруке достижу рекордне нивое јер руски трговци "постепено превазилазе финансијске и логистичке потешкоће" са којима су се неки од њих суочили након почетка Специјалне операције
"Блумберг": Руска пшеница нема конкуренцијуGetty © Photo by Hannibal Hanschke/Getty Images

Рекордна жетва пшенице другу годину заредом јача позицију Русије као светског извозника број један и њену доминацију на глобалном тржишту, пише "Блумберг".

Како наводи агенција, испоруке достижу рекордне нивое јер руски трговци "постепено превазилазе финансијске и логистичке потешкоће" са којима су се неки од њих суочили након почетка Специјалне операције у Украјини.

Истовремено, испоставило се да су потрошачи пшенице, погођени великим поскупљењима имали срећу што су руски контејнери са житом били пуни: рекордне залихе су довеле до пада цена на најнижи ниво у скоро последње три године, тврди "Блумберг".

"Руска пшеница је скоро без конкуренције. У овом тренутку Русија диктира цене", рекла је аналитичар тржишта житарица у компанији Strategic Grains Хелен Дуфло.

Како подсећа "Блумберг", Министарство пољопривреде САД је повећало прогнозу руског извоза, а истовремено снизило прогнозу глобалних залиха, чиме се још једном наглашена "доминантна позиција Москве на тржишту пшенице".

Раније је министар пољопривреде Дмитриј Патрушев изјавио да је Русија до сада извезла пољопривредне производе у вредности од 28 милијарди долара, што је скоро 25 одсто више него у истом периоду прошле године.

Руска житна унија (РГУ) је саопштила да је Русија прошлог месеца испоручила рекордну количину жита на глобално тржиште упркос западним санкцијама.

Подаци су показали да је руски извоз у јулу износио 5,68 милиона тона житарица, укључујући рекордних 4,54 милиона тона пшенице. Бројка је 1,6 пута већа него у истом месецу прошле године.

Три највећа купаца руске пшенице су Саудијска Арабија (578.000 тона), Турска (518.000 тона) и Египат (467.000 тона). Испорука је било и у Израел (345.000 тона), Бангладеш (222.000 тона), Танзанију (94.000 тона), Судан (68.000 тона).

image