Свет

"Бескрајно брбљање о рату": Земље у развоју не желе да Украјина буде главна тема ГС УН

САД су веома свесне захтева земаља у развоју, али инсистирају на изношењу сопствених програма на мултилатералним форумима, поручујући да "свет не може да се бави једним без другог"
"Бескрајно брбљање о рату": Земље у развоју не желе да Украјина буде главна тема ГС УНwww.globallookpress.com © IMAGO/Thomas Trutschel

Данас је почело 78. заседање Генералне скупштине УН, које у поређењу са претходнима, ставља већи нагласак на земље Глобалног југа. С друге стране, земље у развоју се плаше да ће и ова прилика за мултилатерални дијалог остати у сенци расправа и притисака због сукоба у Украјини, наводи се у уводнику "Глобал тајмса".

Паралелно са заседањем ГС УН, биће одржано неколико састанака на високом нивоу на којима ће тема бити приоритети земаља у развоју у Африци, Латинској Америци и Азији, укључујући климатске промене, здравље и финансије. Због тога је директор једног међународног тинк тенка изјавио да су земље Глобалног југа ове године одредиле агенду заседања. 

Генерални секретар УН Антонио Гутереш очекује од овогодишњег заседања да помогне у спасавању "циљева одрживог развоја". Термин "спасавање" открива тешкоће са којима се суочава глобални развој, као и непремостиве препреке развијених и земаља у развоју. 

Гутереш је поменуо суштинску промену у актуелним међународним односима, која се односи на колективни успон земаља у развоју, које позивају на праведнији и разумнији међународни поредак. У међувремену, етаблиране велике силе попут Америке и Запада упорно покушавају да одрже доминацију и прибегавају свим могућим средствима како би дискредитовали и сузбили тај апел. 

Та контрадикторност је важан фактор који проузрокује тренутну геополитичку поделу. 

Примера ради, земље у развоју надају се да ће се на заседању ГС УН највише разговарати о борби против сиромаштва, смањењу инфлације или суочавању са климатским променама.

Те земље највише брине да ће украјинска криза поново постати доминантна тема у Генералној скупштини УН и да ће скренути пажњу људи са питања развоја. "Бескрајно брбљање о рату" и отворене и прикривене претње другим земљама, које их терају да бирају страну, последње су што ове земље желе да чују, наводи "Глобал тајмс".

Иако Америка обраћа пажњу на Глобални југ, такође поручује да "свет не може да се бави једним без другог", мислећи на кризу у Украјини и питања развоја. То показује да су САД веома свесне захтева земаља у развоју, али инсистирају на изношењу сопствених програма на мултилатералним форумима.

Протраћене могућности

Постоји много сличних примера који снажно доказују - без изузетка - да је пракса укључивања геополитичких калкулација у мултилатералне форме поткопала напоре глобалне сарадње и протраћила многе могућности за земље у развоју и развијене нације да постигну компромисе, помирење и сарадњу. 

То је, такође, озбиљно ограничило ефикасност мултилатералних платформи које су раније добро функционисале, што је, оцењује се у тексту, "веома жалосно". 

У том процесу, САД и Запад континуирано демонизују легитимне и праведне захтеве земаља у развоју користећи моћна средства јавног информисања. 

Уочи отварања низа важних састанака у ГС УН, у Хавани, главном граду Кубе, од 15. до 16. септембра одржан је Самит Г77 + Кина. Учесници су једногласно усвојили Хаванску декларацију, у којој се истиче "право на развој у све искључивијем, неправеднијем и пљачкашком међународном поретку". 

Остаје, међутим, неизвесно у којој мери представници развијених земаља у ГС УН могу да чују гласове и забринутост земаља Глобалног југа и генералног секретара УН.

САД и друге западне земље очигледно појачавају напоре да придобију Глобални југ, али се не ради о томе да се земљама у развоју да равноправнији статус и развојне могућности, већ о покушају да наставе да их држе "на периферији". 

Чињеница је да су земље у развоју сада свесније и способније да сачувају независност и аутономију него икада раније. То се не огледа само у њиховом опрезном и избалансираном приступу руско-украјинском сукобу, већ и у њиховој хладнокрвности пред америчким подстицањем на конфронтацију против Кине и Русије. 

ГС УН је најрепрезентативнији мултилатерални форум на глобалном нивоу, па би  Америка и Запад требало ту да буду скромнији и да јасно виде главни правац међународне заједнице, закључује "Глобал тајмс".

image