Си-Ен-Ен: Нови проблем за Украјину - западне залихе муниције су при крају
Западу понестаје муниције за Украјину, упозорили су у уторак званичници НАТО-а и Велике Британије, позивајући државе чланице тог блока да повећају производњу како би "одржале Украјину у борби против руских освајача".
Вест о могућем недостатку муниције долази након што новац за куповину оружја Украјини није био укључен у закон о привременој потрошњи који је амерички Конгрес усвојио током викенда како би се избегла обустава рада савезне владе, наводи Си-Ен-Ен.
Нова неизвесност око будуће америчке помоћи појавила се у уторак када је део одметнутих републиканаца, у сарадњи са демократама, изгласао неповерење председнику Представничког дома Кевину Макартију, који се залагао за подршку Украјини.
Догађаји су забрињавајућа вест за Украјину.
"Већ можемо да видимо дно каце", рекао је начелник војног комитета НАТО адмирал Роб Бауер, коментаришући стање залиха муниције у складиштима западних земаља.
"Украјини поклањамо системе наоружања, што је одлично, и муницију, али не из пуних складишта. Почели смо да поклањамо из полупуних или празњикавих складишта у Европи, и те залихе су сада при крају", додао је он.
Џејмс Хепи, државни министар за оружане снаге Уједињеног Краљевства, рекао је да иако су залихе можда мале, помоћ Кијеву мора да се настави и да западне земље морају да повећају своје капацитете да произведу више муниције.
"Морамо да одржимо Украјину у борби и вечерас, и сутра, и прекосутра и дан након тога", додао је британски политичар. То значи "наставак испорука, из дана у дан, и обнављање сопствених залиха", нагласио је он, наводи Си-Ен-Ен.
Догађаји у Вашингтону, ипак, доводе у питање залихе – али и стање Украјине на бојном пољу.
"Немогућност да се обезбеде благовремене набавке и испоруке могла би да подри суштинске украјинске операције које за циљ имају поновно заузимање додатне територије или одбрану од потенцијалних будућих руских офанзива", написао је амерички подсекретар у Министарству одбране Мајкл Мекорд у писму руководству Конгреса.
"Без додатног финансирања, морали бисмо да одложимо или смањимо помоћ како бисмо испунили хитне захтеве Украјине, укључујући противваздушну одбрану и муницију која је неопходна сада, док се Русија припрема за зимску офанзиву и наставља са бомбардовањем украјинских градова", написао је он.
Америчка војна помоћ Украјини је, закључно са 31. јулом ове године, износила невероватних 46,6 милијарди долара, показују подаци Савета за спољне односе.