Кисинџер: Потребна већа америчка интервенција на Блиском истоку
Стогодишњи бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер оценио је да поводом сукоба Израела и Палестинаца решење са две државе није гаранција да се насиље неће поновити.
Он је данас истакао да подржава мирно решење ситуације на Блиском истоку, али истиче да је оно далеко све док је палестинска милитантна група Хамас умешана у сукоб.
"Ја сам за мирно решење, али ми се чини да је оно далеко све док је Хамас умешан у сукоб. Више бих волео преговоре између арапског света и Израела. Поготово после ових догађаја, не видим да су директни преговори између Израела и Палестинаца заиста плодоносни", рекао је Кисинџер у интервјуу за швајцарски лист "Ноје цирхер цајтунг".
Он је додао да "формални мир" не гарантује успостављање "трајног мира".
"Искуство са Хамасом показује колико је тешко решење са две државе. Израелски премијер Аријел Шарон је 2005. године учинио Појас Газе квази независним како би се тестирала могућност таквог решења. Међутим, то је учинило ситуацију још сложенијом", навео је Кисинџер.
Додао је да је ситуација у последње две године постала много гора него 2005. године.
Кисинџер сматра да Западну обалу треба ставити под јорданску контролу, уместо да се тежи решењу са две државе.
"Надам се да ће на крају доћи до преговора попут оних које сам ја смео да водим на крају Јомкипурског рата. У то време Израел је био јачи у поређењу са околним силама. Данас је потребна већа америчка посвећеност да се спречи наставак сукоба", рекао је Кисинџер.
Истакао је да би најбољи сценарио за Блиски исток био када би Египат, Саудијска Арабија и друге арапске државе биле спремне да изврше притисак на радикалне елементе и наметну мирно решење.
"Међутим, бојим се да ће их догађаји у последњих неколико недеља натерати да заузму радикалнији став. Ово ствара ситуацију у којој Сједињене Државе морају да избалансирају однос снага", навео је Кисинџер.
Говорећи о Русији, рекао је да је Москва, пре рата у Украјини, генерално стајала на страни Израела у сукобу са Арапима.
"Уколико би Русија сада интервенисала, имала би две опције: да стане на страну Арапа или да делује као посредник, што би било чудно, с обзиром на рат у Украјини", рекао је он.
Додао је да је највећи проблем са Русијом тај што Запад не зна шта она мисли јер "уопште нема" дијалог са Москвом.
Одговарајући на питање да ли актуелна криза отвара могућност да Кина нападне Тајван, Кисинџер каже да је то "теоретски могуће".
"Међутим, мислим да Кина није спремна за такав сукоб. По мом мишљењу, Кина би требало да развија односе са Сједињеним Државама, али морамо бити опрезни да став који су заузеле САД то не онемогући. САД треба да се помире са Кином", рекао је најпознатији амерички државни секретар.