Свет

Западни Балкан на столу у Бриселу: О чему су расправљали министри спољних послова ЕУ

У седишту Европске уније одржан је састанак, коме су присуствовали министри Србије, Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Северне Македоније и привремених приштинских институција
Западни Балкан на столу у Бриселу: О чему су расправљали министри спољних послова ЕУ© Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo

Високи представник Европске уније за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ саопштио је да је циљ данашњег састанка министара спољних послова Европске уније и земаља Западног Балкана био даље интензивирање ангажмана ЕУ у том региону.

"Циљ састанка министара био је даље интензивирање ангажмана ЕУ на Западном Балкану, са акцентом на заједничким безбедносним изазовима, као што су страно мешање и манипулација информацијама, сајбер претње и последице агресије Русије на Украјину, као и сарадња у међународним организацијама", навео је Борељ у саопштењу.

Састанку су присуствовали министри Србије, Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Северне Македоније и привремених приштинских институција.

Борељ је претходно присуствовао састанку Савета за спољне послове ЕУ током којег се разговарало о ситуацији у Израелу, Појасу Газе и на Блиском истоку, као и о руској агресији на Украјину, односу Јеременије и Азербејџана и климатској дипломатији.

На састанку Савета је наведено да је отварање прелаза Рафа на палестинско-египатској граници позитиван, али недовољан помак за ублажавање хуманитарне ситуације у Појасу Газе.

Истакнута је потреба за отварањем више копнених прелаза и моменталним и безусловном ослобађању свих талаца.

Када је реч о руско-украјинском рату, Савет за спољне послове је поновио своју непоколебљиву посвећеност подршци Украјини, а Борељ је нагласио да је главни приоритет да се од 2024. године обезбеди додатна војна помоћ кроз Фонд за помоћ Украјини.

На састанку је договорено и да се истражи могућност испоруке "несмртоносне помоћи" Јерменији у оквиру Европског мировног фонда и јачање мисије Европске уније у тој земљи.

image