Свет

Кина смирује Бајдена: Нема земље без проблема, срећно у решавању ваших

Одговарајући на изјаву америчког председника да "Кина има стварних проблема", из Пекинга су пожелели Вашингтону да свом народу обезбеди бољи живот
Кина смирује Бајдена: Нема земље без проблема, срећно у решавању вашихGetty © Photo by Lintao Zhang

Уочи самита Азијско-пацифичке економске сарадње (АПЕЦ), где ће се данас састати кинески и амерички лидери, што је сусрет од великог значаја за глобалну безбедност, прште варнице.

Амерички председник Џозеф Бајден није издржао да пре сусрета са председником Кине Си Ђинпингом не увреди саговорника, па је рекао да "Кина има стварне проблеме". Кинеска страна му је у духу кинеске дипломатије одговорила да нема земље без проблема и пожелела Бајдену да свом народу обезбеди бољи живот.

Како јавља Си-Ен-Ен, амерички председник је очигледно имао у виду економске проблеме Кине, посебно растућу незапосленост младих, као и кризу некретнина, која је уплашила "инвеститоре".

Портпаролка кинеског Министарства спољних послова Мао Нинг позвала се на руководство Комунистичке партије и пут социјализма са кинеским карактеристикама и казала да је уверена да ће Пекинг постићи бољи развој и још светлију перспективу.

Изразила је наду да ће и Вашингтон смоћи снаге да "заиста реши своје проблеме и да бољи живот својим грађанима".

Она је истакла да се нада да ће Америка испунити своје обећање да неће тежити новом хладном рату или сукобу са Пекингом и да ће сарађивати, како би се билатерални односи вратили на пут здравог и стабилног развоја.

"Што се тиче односа Кине и САД, кључна тачка у постизању стабилизације односа су заједнички напори две стране, али и међусобно поштовање", истиче Мао Нинг.

"Кина се не плаши супарништва"

По речима Мао Нинг, ривалство између великих сила не одговара духу времена и не може да реши проблеме САД или глобалне изазове.

"Кина се не плаши супарништва, али смо против да то дефинише кинеско-америчке односе", појаснила је дипломата.

Она је нагласила да америчка страна треба да поштује легитимна права Кине на развој, као и питања која изазивају њену забринутост, уместо да само указује на своје бриге и поткопава интересе Пекинга. Такође је додала да Кина не настоји да промени САД, па ни Вашингтон, и да не би требало да САД покушава да преобликује или измени Кину.

Осврнула се и на питање Тајвана, рекавши да је то унутрашње питање Кине, те да је његово решавање ствар самих Кинеза који не дозвољавају спољно мешање. Америчка страна, по речима портпаролке, треба да поштује принцип "једне Кине" и да предузме конкретне акције, како би се супротставила "независности Тајвана".

Што се тиче питања Јужног кинеског мора, Кина намерава да сва спорна питања са одговарајућим странама решава преговорима и консултацијама. Мао Нинг је поручила да је одлучност Кине, да заштити национални суверенитет и територијални интегритет непоколебљива, а америчка страна треба да престане да тражи изговоре за мешање у спорове око територија и поморских права и интереса између Кине и других страна, а поготово не треба да користи та питања за обуздавање Кине.

Си Ђинпинг је стигао у Сан Франциско дан пре дуго очекиваног састанка са америчким колегом Џозефом Бајденом.

АПЕЦ је трговински и економски форум који укључује 21 економију у азијско-пацифичком региону. Овогодишњи самит одржава се од 11. до 17. новембра у Сан Франциску, у Калифорнији.

image