Свет

ЕУ план Б за Украјину: 20 уместо 50 милијарди, гаранције за нови дуг

Брисел смишља како да заобиђе Мађарску и пошаље Кијеву новац
ЕУ план Б за Украјину: 20 уместо 50 милијарди, гаранције за нови дуг© Tanjug/AP Photo/Libkos

Европска унија припрема резервни план вредан 20 милијарди евра за Украјину, захваљујући ком ће моћи да заобиђе Мађарску која се противи финансирању Кијева.

Лидери ЕУ нису раније овог месеца успели да се договоре о предложеном четворогодишњем пакету од 50 милијарди евра за Украјину. Све одлуке у ЕУ доносе се једногласно, а мађарски премијер Виктор Орбан ставио је вето на слање још средстава Кијеву. То је, пише "Фајненшел тајмс" подстакло званичнике да потраже алтернативе како би спасили Кијев од буџетске кризе која му прети.

Званичници који су учествовали у разговорима кажу да је један модел који се финансира из дуга "фаворит" за слање помоћи Украјини. Тај модел подразумева да државе чланице дају гаранције буџету ЕУ, што би омогућило Европској комисији да позајми до 20 милијарди евра на тржиштима капитала за Кијев следеће године, рекли су људи упућени у разговоре. Прецизни услови се још разматрају, а коначан износ ће бити одређен у складу са потребама Украјине, додају они.

Аранжман је сличан структури која је коришћена 2020. године када је Комисија обезбедила до 100 милијарди евра јефтиног финансирања земљама ЕУ за краткорочне шеме подршке послодавцима током пандемије ковида.

Оно што је најважније, опција не би захтевала гаранције свих 27 држава чланица ЕУ, све док су главни учесници земље са највишим кредитним рејтингом. То би омогућило ЕУ да заобиђе вето Мађарску.

Неким земљама, укључујући Немачку и Холандију, требаће парламентарно одобрење за националне гаранције, процес за који се званичници надају да би могао бити завршен на време како би се пружила помоћ Украјини до марта.

Ако се лидери ЕУ договоре око овог плана 1. фебруара, Међународни монетарни фонд (ММФ) би добио уверавања да ће ослободити своју следећу траншу финансирања за Украјину у вредности од око 900 милиона долара, рекли су људи упућени у разговоре.

То би Кијеву требало да обезбеди довољно средстава да избегне прибегавање монетарном финансирању, где би влада штампала новац да би издржала свој дефицит и ризиковала да инфлација расте, додали су.

Једна лоша страна ове шеме, у поређењу са првобитним предлогом заснованим на буџету ЕУ, јесте да би била ограничена на зајмове и не би укључивала грантове. Државе чланице и даље могу да одлуче да дају грантове билатерално.

Још једна резервна опција која се разматра укључује враћање структуре финансирања коришћене ове године, према којој је ЕУ обезбедила 18 милијарди евра јефтиних зајмова Украјини, на неколико месеци до годину дана. За ову опцију би било потребно да се већина земаља сагласи.

Али званичници наглашавају да је њихова преферирана опција да одобре непромењени пакет помоћи који је први пут предложен у јуну, али га је Мађарска блокирала.

Тај додатак буџету ЕУ, који остаје преферирани аранжман Комисије јер покрива четворогодишњи временски оквир, такође укључује четири милијарде евра за друге приоритете, укључујући инвестиције у одбрану и миграције.

Без обзира на изабрани модел, ЕУ је обећала Украјини да ће обезбедити средства најкасније до марта, рекли су "Фајненшел тајмсу" званичници упућени у разговоре министара финансија Г7 прошле недеље.

image