Анестезија престаје да делује: Украјински економиста о разорним процесима који чекају Кијев

Украјина је очекивала минус од 22 милијарде долара за протеклу годину, а добили је минус 34 милијарде долара за девет месеци, кад се прорачуна и до краја године, биће читавих 40 милијарди, истиче експерт

Финансијска помоћ западних донатора постала је "анестезија" за Украјину која ће се без "спољне подршке" суочити са "најразорнијим процесима", указује украјински економиста Алексеј Кушч, коментаришући податке о платном билансу земље за период од јануара до новембра 2023. године.

Како је приметио, платни биланс Украјине је "за сада" позитиван, али је то због спољног кредитирања. Рупа у трговини доводи до снажног одлива валуте – негативни трговински биланс је 34,1 милијарде долара, што је више од 20 посто БДП-а.

"Предвиђали смо минус од 22 милијарде долара за протеклу годину, а имамо минус 34 милијарде долара за девет месеци. А кад се прорачуна и до краја године, биће читавих 40 милијарди", пише Кушч, напомињући да са таквим показатељима курс националне валуте "не живи".

Према његовим речима, курс гривне подржава само спољна финансијска помоћ, док украјинска влада живи у расипништву.

"Извините, али људи се тако не понашају током рата. Влада се много опустила због спољне помоћи, уронила је у топлу купку финансијске подршке, анестезирала економске шокове, али их није уклонила", наводи економиста.

Он напомиње да је одлив готовине ван банкарског сектора био 10,3 милијарде долара, а да истовремено Кијев себи дозвољава "неприхватљив луксуз" да плаћа камате на спољне кредите и инвестиције – 6,1 милијарду долара.

Страну помоћ је упоредио са "финансијском анестезијом" која помаже да Украјина "не би умрла од болног шока".

"Али, анестезија престаје да делује, пацијент долази себи, а отворена операција се наставља. Дошло је време да се прилагодимо шоковима. Ваљало би да се почне од владе", закључује Кушч.

Крајем прошле године је украјински премијер Денис Шмигал послао писмо међународној групи која координира фондове како би затражио хитан састанак са западним донаторима, пошто се Кијев суочава са "изузетно великом неизвесношћу" у погледу свог буџета, пренео је "Блумберг".

Како је изјавила украјинска министарка економије Јулија Свириденко, ако се финансирање из ЕУ и САД одложи 2024. године, дугорочно постоји ризик од укидања социјалних давања Украјинцима.