"Блумберг": Шта очекивати ако (када) Трамп победи на изборима
Уз Доналда Трампа, највећи проблем Џозефа Бајдена (осим година и погубљености) је економија. Анкета за анкетом показује да бирачи, када је реч о економским питањима, више верују бившем републиканском председнику него актуелном демократском.
Стивен Мур, Трампов неформални саветник и сарадник Херитиџ фондације, каже да ће инфлација и стање средње класе бити међу главним линијама Трамповог напада на Бајдена 2024. године.
"Да ли ти је боље него пре четири године? То ће бити једна од главних тема његове кампање", каже Мур.
"Блумберг", чија истраживања показују да бирачи имају више поверења у Трампа него у Бајдена када је реч о бројним економским проблемима САД, саставио је списак Трампових (економских) политика које се могу очекивати ако/кад бивши председник освоји нови мандат.
Трговина и инвестиције
Трамп је јасно ставио до знања да планира да настави са политиком "Америка на првом месту". Предложио је извозне таксе од 10 одсто што би, наводно, изнова пореметило ланце снабдевања и приморао савезнике, укључујући Канаду, Мексико, па чак и Јапан, да преговарају о уступцима.
Кина
Осим царина, Трамп би се залагао за раздвајање две највеће светске економије мерама које укључују укидање статуса најповлашћеније земље за Кину, што би подигло царине и друге трговинске баријере за кинески увоз. Додатна ограничења улагања и протока капитала у Кину такође би била вероватна. Постоје знаци подршке Конгреса Трамповој јастребовској трговинској агенди: двостраначка група законодаваца је у децембру препоручила подизање царина на робу из Кине и даље ограничавање инвестиција у земљи.
Порези
Трампов тим планира да учини трајним појединачна смањења пореза које је донео као председник, а која би требало да истекну 2025. године. Смањење користи првенствено богатим домаћинствима, власницима малих предузећа и онима у индустрији некретнина. Мур каже да Трамп може да искористи било који приход од додатних тарифа за финансирање њиховог проширења или продубљивања.
Током Трамповог мандата, преговори између његове администрације и Конгреса довели су до смањења стопе корпоративног пореза са 35 на 21 одсто. Људи који су упознати са Трамповим плановима кажу да, иако је републикански лидер у кампањи за подршку гласачима из радничке и средње класе, он неће тежити даљем снижавању стопе, на 15 одсто, као што је био његов циљ на почетку његово председништва.
Имиграција
Свеобухватне извршне наредбе за ограничавање имиграције изгледају вероватно ако Трамп поново уђе у Белу кућу, заједно са наредбом да се укине аутоматско држављанство за децу имиграната без докумената рођених у САД (такозвани "сањари"), иако ће се то вероватно суочити са правним изазовима. "Они желе да се насладе знојем и штедњом америчких пореских обвезника", рекао је Трамп на скупу у новембру. "Нећемо дозволити да се то догоди. Све ћу одмах прекинути", додао је.
Фискална политика
Трамп никада није био познат по фискалној штедњи. Његово смањење пореза из 2017. довело је до буџетског дефицита. Такође одбија да се позабави социјалним и здравственим осигурањем (Медикер) који су међу највећим покретачима дугорочног раста дефицита. Током предизборне кампање, Трамп је обећао да ће обуздати оно што он назива прекомерном државном потрошњом на страну помоћ, климатске субвенције, имиграцију и друге области.
Део његове поруке бирачима је да ће његов став уштедети новац пореским обвезницима, између осталог, ослобађањем земље од умешаности у скупе прекоморске сукобе као што је Украјина.
Дерегулација
Трамп је предложио да се регулаторне агенције као што су Федерална трговинска комисија и Федерална комисија за комуникације доведу под председничку надлежност. Радници савезне владе би такође морали да полажу нови тест за државну службу који се фокусира на границе савезне моћи.
Клима
Очекује се да ће Трамп одбацити Бајденову климатску политику путем мера које укључују укидање енергетских прописа као што су економичност горива и стандарди за емисије. Такође би се повукао из Париског климатског споразума, потез који је направио док је био на функцији.
Федералне резерве
Током свог председничког мандата, Трамп је био гласан критичар америчких Федералних резерви. Он је 2019. оптужио централну банку да се понаша као "тврдоглаво дете" одбијајући да смањи каматне стопе. Тај притисак би могао да се настави ако буде поново изабран. Креатори политике су сигнализирали да би стопе могле пасти пре краја 2024. године, али упозоравају да ће политика остати рестриктивна још неко време. Трамп је такође рекао да неће поново именовати председника Феда Џерома Пауела када му мандат истекне 2026. године.
Енергетика
"Када се вратим у Белу кућу, коначно ћу вратити проамеричку енергетску политику", рекао је Трамп у видео-поруци објављеној у новембру. Ако буде поново изабран, обећао је да ће уклонити све препреке за масовно повећање бушења нафте и природног гаса у САД. Он је такође обећао укидање подстицаја за електрична возила и чисту енергију.