Свет

"Политико": Одузимање права гласа Мађарској због Украјине штетно за Европску унију

Одласком Шарла Мишела са места председника Европског савета ствара се вакуум, а њега може да попуни само – Виктор Орбан
"Политико": Одузимање права гласа Мађарској због Украјине штетно за Европску унију© Tanjug/AP Photo/Michel Euler

Мађарски премијер Виктор Орбан се изјаснио против помоћи Украјини и против њеног уласка у ЕУ, а европски лидери размишљају како да заобиђу његов вето.

Говори се чак и о опцији да му се одузме право гласа – али таква одлука дугорочно може само да нашкоди Европској унији, примећују новинари "Политика".

Председник Европског савета Шарл Мишел планира да напусти своју функцију овог јуна и да се кандидује за Европски парламент. То значи да ће, док се чланице ЕУ не договоре око његовог наследника, Европским саветом председавати лидер земље која председава ЕУ, а то ће бити Виктор Орбан. 

Мишеловим одласком са ове функције, која претпоставља неутралан и уравнотежен приступ – ствара се вакуум, примећују новинари тог портала. А њега може само да попуни – Виктор Орбан. 

Он има много разлога за неслагање са колегама из ЕУ, због чега користи своје право вета, посебно да блокира помоћ Украјини. "Мађарска држи ЕУ као таоца", сматра "Политико".

А нови вето могао би да дође већ у фебруару, када се ЕУ поново састане да разговара о помоћи Украјини. Након што је Орбан у децембру блокирао одлуку о новој помоћи за Украјину, европски лидери су почели да размишљају о томе како би се она могла заобићи.

Док се с једне стране надају да ће ипак успети да постигну компромис, на другом они развијају механизме гласања који би заобишли Мађарску.

Тако је Уговором о ЕУ прописано да у случају кршења европских закона држава може бити лишена права гласа. Да би то урадили, све остале чланице ЕУ морају да гласају у складу са тим. 

Ова опција се назива и "нуклеарна" јер је најрадикалнија, а ако се примени, то ће самом Орбану дати аргументе да докаже да је Брисел је против нас и да се треба борити.

Штавише, Орбан има јаку позицију не само у својој земљи, већ у другим деловима Европе. Поред тога, ове године ће се одржати избори у ЕУ и САД – на којима се очекује да ће десничари направити добар резултат, што би ојачало Орбанову позицију.

Дакле, ако се Мађарској сада одузме право гласа како би се одобрила помоћ Украјини, то би дугорочно могло само да нашкоди Европској унији, закључују новинари "Политика".

image