Будимпешта: Договор са Бриселом о Украјини и даље веома далеко
Мађарска и Европска комисија и даље су далеко од постизања сагласности око пакета од више милијарди евра за Украјину и није извесно да ће договор уопште бити постигнут, поручио је Гергељ Гуљаш, шеф кабинета мађарског премијера.
Подсетимо, Будимпешта тренутно блокира план Брисела да Кијеву у наредне четири године додели 50 милијарди евра. Вето који је ставио мађарски премијер Виктор Орбан подстакао је расправе међу посланицима ЕУ о томе како да Будимпешти одузме право гласа о том питању.
Како је Гуљаш оценио, то што су планови Брисела за финансијску помоћ Кијеву тренутно у застоју "није трагедија", преноси мађарски "Телекс".
Он је истакао да би решење могло да се нађе до 2026. године и напоменуо да Мађарска "није искључила подршку Украјини на билатералној основи". Будимпешта мора да тежи ка добрим односима са суседним земљама и да се труди да унапреди везе са Кијевом, потврдио је Гуљаш.
Претходно је премијер Орбан инсистирао да ЕУ треба сваке године да ревидира како Кијев троши новац који му се шаље, и захтевао да се финансирање врши "ван буџета ЕУ и на годишњој основи".
Орбан је на Иксу (некадашњи Твитер) у четвртак поручио да је то једина "демократска" опција коју блок има само пет месеци пре јунских избора за Европски парламент, наговестивши да европосланици који инсистирају на слању новца Украјини што је пре могуће "у суштини желе да одузму људима право да доносе одлуке о својој будућности".
Мађарски вето на помоћ ЕУ Украјини наишао је на оштре критике у резолуцији коју су посланици одобрили у Европском парламенту у четвртак, осуђујући "намерне, континуиране и систематске напоре мађарске владе да подрије темељне вредности ЕУ".
Резолуција такође позива да се Орбан казни суспендовањем гласачких права Будимпеште у ЕУ. Резолуција није правно обавезујућа.
Са друге стране, Словачка је обећала да ће стати уз Мађарску и неће дозволити присталицама Кијева у ЕУ да казне Будимпешту због одбране својих националних интереса. Премијер Роберт Фицо назвао је Орбанове захтеве за пружање годишње помоћи Украјини која се може ревидирати "рационалним и разумним".