Мадуро поручио Еквадору: Не отварајте врата ђаволу!
Венецуелански председник Николас Мадуро позвао је еквадорског колегу Данијела Нобоу да не дозволи присуство америчких трупа у земљи, наводећи да ће та мера само довести до "хаоса и насиља".
"Не отварајте врата своје земље ђаволу. Реците ми, председниче Нобоа и народе Еквадора, постоји ли иједна држава на свету у којој су Сједињене Државе помогле да се стабилизује?", прокоментарисао је венецуелански лидер најављену посету делегације високих званичника америчке владе Еквадору, како би се бавили безбедносним питањима.
У земљама у које долазе амерички војници, како он каже – влада хаос.
"Неће Јужна команда народу Еквадора донети истински мир и безбедност, уз пуно поштовање устава", рекао је Мадуро, наглашавајући да САД настоје да приграбе богатство земаља и "зарију своје канџе", као и да где год се појави Јужна команда "стижу хаос, насиље и пораст трговине дрогом".
Наиме, Мадуро је реаговао на вести да у посету Еквадору, "како би се убрзала билатерална безбедносна сарадња", стиже шеф Јужне команде Лора Ричардстон.
Прошле недеље, еквадорски председник је изјавио да су америчке власти спремне да сарађују у "рату" против криминала – који је у овој држави објављен пре две недеље – и да ће Кито добити подршку у томе.
Председник Еквадора Данијел Нобоа издао је декрет којим признаје постојање "унутрашњег оружаног сукоба" у тој јужноамеричкој земљи.
Кроз Извршни декрет 111, председник идентификује неколико транснационалних организованих криминалних група као "терористичке организације и зараћене недржавне актере".
Америчке званичнике ђаволима је називао и Мадуров предходник Уго Чавез, који је овом "титулом" почастио Џорџа Буша након америчке инвазије на Авганистан.
Чавез је тада назвао тадашњег америчког председника Џорџа Буша "ђаволом", а постојање америчке хегемоније изједначио са "претњом за опстанак људске врсте":
"Ђаво је у кући. Ђаво, сам ђаво. Ђаво је јуче дошао и овде. Баш овде. Све се и данас осећа на сумпор", говорио је Чавез.
Каракас је присуство америчке Јужне команде у јужноамеричким земљама раније оцењивао као "провокацију" и "директну претњу миру и стабилности региона".