Свет

Међународни суд правде: Израел да предузме све могуће мере како би спречио геноцид у Гази

Суд је утврдио да је хуманитарна ситуација у Појасу Газе таква да захтева доношење хитних мера како би се заштитила права Палестинаца
Међународни суд правде: Израел да предузме све могуће мере како би спречио геноцид у Гази© Tanjug/AP Photo/Patrick Post

Међународни суд правде (МСП) у Хагу одлучио је да Израел мора да предузме све могуће мере како би спречио геноцид у Гази, укључујући убијање припадника Палестинског народа и наношење штете Палестинцима.

Суд је одлучио да Израел мора да учини све што је у његовој надлежности како би спречио и казнио јавно подстицање уништења Палестинаца као групе, као и да мора да обезбеди доток хуманитарне помоћи у Појас Газе.

Израел ће морати и да достави извештај о предузетим мерама за месец дана, а председница МСП Џејн Доногу је рекла да пресуда ствара правне обавезе за ту државу.

Међународни суд правде, ипак, није експлицитно позвао Израел да обустави своје војне акције у Појасу Газе, нити је позвао на успостављање примирја.

МСП је позвао и на ослобађање свих талаца које је Хамас киднаповао током напада на Израел 7. октобра.

Суд је утврдио да хуманитарна ситуација у Појасу Газе захтева доношење хитних мера како би се заштитила права Палестинаца пре коначне пресуде, која би могла бити донета тек за неколико година.

Суд је претходно објавио да има јурисдикцију да донесе одлуке о ванредним мерама у судском спору који је покренула Јужна Африка, као и да та земља има право да подесе тужбу против Израела.

Доногу је рекла да неке од оптужби против Израела потпадају под одредбе Конвенције о геноциду, као и да Палестинци представљају групу која је заштићена под том Конвенцијом.

Суд је утврдио да су акције Израела након напада Хамаса од 7. октобра изазвале значајно уништење на простору Појаса Газе, цитирајући изјаве званичника УН и Светске здравствене организације, који су јавно говорили о хуманитарној кризи у тој енклави и тешким условима у којима живе њени становници.

Џејн Доногу је нагласила да су поједини израелски званичници давали проблематичне изјаве, укључујући израелског министра одбране Јоава Галанта који је наредио "потпуну опсаду" града Газе, као и његову најаву да ће "елиминисати све" и да се Израел бори против "људских животиња".

Она је цитирала и председника Израела Исака Херцога који је рекао да одговорност за напад на његову земљу сноси "цела нација", као и изјаве некадашњег министра енергетике и актуелног министра спољних послова Израела Каца.

Стижу реакције и из Израела и Палестине

Јужна Африка је поздравила одлуку суда, коју је назвала "одлучујућом победом" међународне владавине права.

Јужноафричка влада је саопштила да ће њена земља наставити да делује у оквиру институција глобалне управе како би заштитила права Палестинаца у Гази и захвалила се суду на брзој пресуди.

"Данас је одлучујућа победа међународне владавине права и значајна прекретница у потрази за правдом за палестински народ", саопштили су они.

Израелски премијер Бенјамин Нетанијаху након пресуде МСП-а је рекао да је његова земља посвећена међународном праву, али и да има право на самоодбрану.

Он је у саопштењу на друштвеној мрежи Икс рекао да Израел води рат против терориста из Хамаса, а не цивила, као и да ће наставити са испорукама хуманитарне помоћи.

Нетанјаху је додао и да ће Израел учини све да спречи да се цивили нађу на удару, "чак и када их Хамас користи као људски штит".

Палестински министар спољних послова Ријад Ал Малики поздравио је привремене мере које је наредио Међународни суд правде.

"Судије МСП су процениле чињенице и закон, и пресудиле у корист човечности и међународног права", рекао је он, преноси агенција Ројтерс.

Одлуку је поздравио и званичник Хамаса Сами Абу Зухри, који је рекао да она помаже у "изолацији Израела и открива његове злочине у Гази", а позвао је и на њену имплементацију.

Зашто Јужна Африка оптужује Израел за геноцид?

Јужна Африка је 29. децембра прошле године поднела тужбу против Израела, тврдећи да та земља својим акцијама у Појасу Газе крши Конвенцију о спречавању и кажњавању злочина геноцида.

Јужноафрички правници тврде да Израел системски крши права Палестинаца већ 76. година, као и да је током војних акција у Појасу Газе гађао болнице и другу цивилну инфраструктуру.

Они наглашавају и да Израел спречава доток хуманитарне помоћи у ту енклаву, као и "геноцидне изјаве" многих израелских званичника, укључујући и премијера Бенјамина Нетанјахуа.

Израелски правни тим одбацује такве оптужбе, тврдећи да њихова земља све акције спроводи у самоодбрани, док Јужноафриканце оптужују да "бране Хамас".

Израелци такође тврде да делују искључиво у оквирима међународног права, као и да Хамас сноси највећи кривицу за страдање цивила пошто их користе као људски штит.

image