Нова мука за европску војну индустрију: Немају довољно барута
Недостатак барута представља проблем за европске напоре да набави хиљаде артиљеријских граната за Украјину, пише "Саут чајна морнинг пост".
"Постали смо свесни потребе да се суочимо са недостацима неких делова, посебно барута. Барут је оно што нам заиста фали", рекао је француски председник Емануел Макрон.
Барут је кључан за производњу граната калибра 155 милиметара, пошто им омогућава да лете на дистанцама од неколико десетина километара.
Пошто је у Европи тренутно несташица барута, произвођачи муниције су приморани да користе друге компоненте које значајно смањују ефикасност граната.
У Европи се налази мали број произвођача барута, рекао је заменик директора француског Института за међународне и стратешке односе Жан-Пол Молни за СЧМП.
Реч је о фирмама попут "Еуренка", који послује у Француској, Белгији и Шведској, и "Нитрохемији", која се налази у власништву "Рајнметала" и послује у Немачкој и Швајцарској.
Европски комесар за унутрашње тржите Тјери Бретон новинарима у Паризу је рекао да се европске земље муче и са набавком материјала од којих се барут производи - пошто неки од њих долазе из Кине.
Кина и Русија су последњих година продубиле економску сарадњу и дипломатске контакте, а њихово стратешко партнерство је ојачало, наводи СЧМП.
Бретон је, ипак, рекао да су нордијске земље пронашле потенцијалну замену за кинеске материјале који се користе у производи барута, као и да ЕУ очекује да ће до краја године повећати производњу артиљеријске муниције на 1,5 до 1,7 милиона комада годишње.
Он је рекао да Русија у истом временском периоду произведе "нешто мање од два милиона" граната.