Шта нам говори све чешћа употреба америчког наоружања у Украјини?
Током протеклих десет дана руски борци распоређени на Авдејевском правцу у зони СВО успели су да униште три основна борбена тенка М1А1 СА "абрамс" америчке производње и два инжињеријска возила за деминирање М1150 "асолт бричер" заснованих на "абрамсу", а од почетка 2024. забележено је и уништавање неколико борбених возила пешадије М2А2 "бредли".
Све већа учесталост и сам начин употребе америчких оклопних возила, добар је показатељ у каквом стању се налази украјинска војска. Наиме, сви испоручени "абрамси" уведени су у употребу 47. механизоване бригаде почетком фебруара, јер је претходно ова јединица углавном користила немачке тенкове "леопард 2". Стога се може закључити да је укључивање америчких тенкова уследило као последица губитка већег броја немачких, који су или уништени или толико оштећени да су им неопходне обимне поправке како би се вратили у оперативно стање.
Међутим, упитно је колико времена су тенкисти из 47. механизоване имали да се прилагоде америчким тенковима, тачније постоји велика вероватноћа да су као и у случају немачких, посаде пролазиле убрзану обуку у трајању од свега пет недеља. Такође, приметно је да нису предузете никакве мере ради повећања нивоа заштите од највеће претње по тенкове у зони СВО - ФПВ дронова - попут уграђивања металне надстрешнице, упркос претходним искуствима са "леопардима".
Све ово указује на то да је одлука украјинске команде о укључивању "абрамса" у зону борбених дејстава била исхитрена и узрокована великим губицима, тј. последичним недостатком других сличних средстава ратне технике, а све са циљем да се мањим контранападима, заустави или успори руско напредовање које би могло довести до пуцања фронта и већег пробоја на Авдејевском правцу. У прилог томе говори и начин на који су "абрамси" послати у борбу.
Како се може видети на снимцима уништавања америчких тенкова, јасно је да су "абрамси" на прву линију фронта - у сва три случаја у село Бердичи - послати без адекватне подршке у виду пешадије, извиђачких дронова, уређаја за електронско ратовање и других оклопних возила (изузетак је трећи уништени "абрамс" који је у пратњи имао свега једно БВП "бредли", које је такође уништено).
Овакви контранапади показали су се као погубни по украјинску страну, па су "усамљени" амерички тенкови постали лака мета за пешадију са ручним бацачима, оператере ФПВ дронова и посаду тенка Т-72Б3 руске војске.
Осим тога, амерички часопис "Форбс" приметио је да украјинска војска пре спровођења контранапада није извршила неопходну артиљеријску припрему због недостатка граната у готово свим калибрима, што је главни разлог губтика "најбољих америчких возила".
Да у питању заиста јесу потези очајника, говори и начин на који Оружане снаге Украјине користе неке друге "непроцењиве" системе наоружања америчке производње - вишецевне ракетне лансере ХИМАРС и системе ПВО "патриот".
Наиме, током протеклих месец дана примећено је да су украјинске трупе део ових система распоредиле релативно близу прве линије фронта, што до сада није био случај због велике вредности коју ХИМАРС и "патриот" имају за Украјину.
Као и у случају "абрамса", ово је урађено са циљем да се зауставе или макар успоре офанзивне операције руске војске, па је тако "патриот" требало да обара тактичке и фронтовске бомбардере Ваздушно-космичких снага, који пружају подршку јединицама на копну и свакодневно засипају украјинске положаје десетинама вођених авио-бомби и тиме , док би ХИМАРС послужио као средство за уништавање утврђења, артиљеријских система и логистичких линија Оружаних снага РФ.
Ипак, распоређивање тако "драгоцених" система близу фронта, са собом носи и велики ризик, у шта је украјинска страна имала прилику да се увери из личног искуства. Тако је 6. марта дејством руског вишецевног лансера "торнадо-с" уништено лансирно возило система ХИМАРС, док су крајем фебруара ВКС "једрећим" бомбама уништиле лансирно и возило за транспорт и претовар муниције система "патриот".
Поред ова два потврђена губитка, постоје и наводи да је руска војска уништила још два лансирна возила ХИМАРС-а и командну станицу батерије "патриота", међутим због квалитета снимка није могуће утврдили да ли се заиста ради о америчким системима.
Из свега наведеног, делује да је тренутни план украјинске војске да се руско напредовање успори што је више могуће и тиме купи времена, како би се спречило потенцијално пуцање фронта пре испоруке новог пакета војне помоћи из ЕУ, будући да је амерички предлог закона о страној помоћи који подразумева издвајање средстава за Украјину и даље блокиран у Представничком дому САД.