Свет

"Политико": Бајденов говор о стању нације обрадовао је Украјинце - и никог другог

Много је лакше почети говор са Украјином него са Израелом, оцењује "Политико"
"Политико": Бајденов говор о стању нације обрадовао је Украјинце - и никог другог© Tanjug/Shawn Thew/Pool via AP

Неколико дана пре обраћања америчког председника Џозефа Бајдена о "стању нације", међународне и америчке дипломате поделиле су са порталом "Политико" листу "идеалних" тема говора - трајно примирје у Гази, критика Конгреса због одуговлачења слања помоћи Кијеву, санкционисање свих руских банака, похвала новом председнику Аргентине.

Само једна жеља им се остварила. Бајден је свој говор почео тирадом о ситуацији у Украјини. "Историја нас посматра. Нећемо поклекнути. Ја нећу поклекнути", поручио је он.

Прича о Украјини обрадовала је многе у Европи где су најближи савезници Вашингтона страховали да ће са све гласнијим републиканцима на Капитолу америчка помоћ Кијеву изостати.

Украјина је на много начина била идеална стартна тема за Бајденов тим (саветник Беле куће за националну безбедност Џејк Саливан и његов главни заменик Џон Фајнер написали су говор). Они виде сукоб као јасан случај борбе добра и зла, као и као глобални вапај за демократијом. Такође је начин да се истакне непопустљивост републиканаца у Конгресу и критикује ривал - Доналд Трамп, пише "Политико".

Бајден се много касније у говору позабавио другим спољнополитичким питањима, укључујући и рат Израела и Хамаса, али је то учинио на начин који тешко да ће задовољити његове критичаре. Иако је "критиковао" и Хамас и Израел, није позвао на моментално примирје, није запретио Израелу да ће остати без војне помоћи и поручио је да јеврејска држава "има право да крене на Хамас".

Другим речима, показао је некохерентност америчке политике на Блиском истоку. САД наоружава Израел, али Израел игнорише молбе Америке да дозволи да више помоћи стигне до цивила преко копна. Дакле, САД сада "играју пипиревку" око дугогодишњег савезника да би извукле више помоћи за Палестинце које Израел бомбардује уз помоћ Вашингтона.

Као и у сваком говору о стању нације доминирала је унутрашња политика, нарочито сада када је изборна година. Бајден је више пута "боцнуо" Трампа поручујући да ће "штитити демократију" и тако алудирајући да је његов противник претња "америчким вредностима".

Један неименовани европски дипломата поручио је да му је најбољи део говора заправо била енергија коју је времешни председник показао. "Тон и испорука су можда важнији од супстанце?", рекао је дипломата.

image